V Bánovciach nad Bebravou a okolí sa šíri norovírus. Zdroj nákazy prišiel z výdajne stravy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vírus v Bánovciach nad Bebravou a okolí. Nakazené sú stovky ľudí. Všetkých spája jedlo z rovnakej výdajne stravy. 

Takzvaný norovírus má presah do regiónov Trenčín, Topoľčany i Partizánske. Všetkých nakazených spája spoločná stravovacia prevádzka, ktorá sídli v Bánovciach nad Bebravou v bývalej Tatrovke.

„Vo štvrtok sa začali problémy u stravníkov a následne sme prijali opatrenia. Mali sme štyroch chorých ľudí doma, ktorí boli v utorok, v stredu v práci. Následne sme reagovali na situáciu v piatok. Išli na infektológiu v rámci testov a potvrdil sa norovírus u dvoch zamestnancov,“ povedal konateľ spoločnosti Food Time, pod ktorú prevádzka stravovania patrí, Pavol Sirotný. 

Prečítajte si tiež:

Nakazených môže byť viac

Hnačka, zvracanie či nevoľnosť sú sprievodnými znakmi ochorenia. Norovírusom sa nakazili ľudia v minimálne 12 firmách, do ktorých prevádzka rozváža jedlo. Najviac nakazených zamestnancov majú firmy Hyza, MAN či Velux.

Aktuálny počet nakazených je asi 500, ide však o minimálny počet, keďže nakazení môžu byť aj členovia domácností týchto ľudí. Takzvaný norovírus sa totiž prenáša napríklad slinami, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov či prostredníctvom potravy. 

„Možno bolo nakazených viac ľudí, lebo s takými ľahšími príznakmi ľudia nejdú k lekárovi a nechcú byť na PN. Vzhľadom na to, že ide o norovírus, môžu byť nakazení alebo infikovaní sekundárne aj rodinní príslušníci týchto zamestnancov,“ povedala Ľudmila Bučková, riaditeľka RUVZ Trenčín. 

Prečítajte si tiež:

Prevádzku zatvorili

RÚVZ v Trenčíne stravovaciu prevádzku v Bánovciach nad Bebravou zatvoril. 

Konateľ spoločnosti Food Time, pod ktorú prevádzka patrí, uviedol, že zo strany zamestnancov nemalo dôjsť k pochybeniu. „Snažíme sa dodržiavať všetky hygienické postupy. Je to šírenie vírusu, ktorému sa nedá zabrániť,“ uviedol Pavol Sirotný. 

Dodal, že majú prevádzky aj v iných lokalitách: „Máme osem kuchýň. V rámci tých siedmich kuchýň sa nič nestalo, všade sa dodržujú postupy, čiže je to vyslovene vírusové ochorenie.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.