PRIESKUM: Smer tesne vedie pred PS, na hranici zvoliteľnosti sa ocitlo viacero strán

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Smer by vo voľbách zvíťazil, no o zložení vlády by sa rozhodovalo na opačnom konci rebríčka. Na hranici zvoliteľnosti sa ocitlo viacero strán.

Smer tesne vedie volebné preferencie, na chrbát mu dýcha Progresívne Slovensko (PS) s odstupom jedného percenta. Tretie miesto si s prehľadom udržuje Hlas s viac ako 16 percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ 24.

Do parlamentu by sa dostalo aj opozičné KDH (7,9%) a SaS (6,5%) a aj najmenšia koaličná strana SNS (5,1%), ktorá by len tesne preliezla volebné kvórum.

Zaujímavá situácia je pri hnutí Slovensko. Ak by opäť kandidovalo v koalícii, tak by sa do parlamentu nedostalo, no problém so zvolením už má aj ako samostatná strana. Prieskum mu totiž nameral preferencie len na úrovni 5,2 percenta.

Bitka o parlament 

Veľmi tesne pod hranicou zvoliteľnosti sa ocitla Republika a Maďarská aliancia, s väčším odstupom sa umiestnili Demokrati. Nad dve percentá by sa dostalo už len hnutie Sme rodina.

Z pohľadu mandátov by Smer mal 41 kresiel, PS 39, Hlas 32, KDH 15, SaS 13 a SNS 10. Súčasná koalícia by tak mala k dispozícii 83 poslancov, teda pohodlnú väčšinu.

Zber dát bol realizovaný v období 9 4. – 16 4. 2024 na vzorke 1000 respondentov.

Parlament omladol. Stredoškoláci z celého Slovenska sa v pondelok zišli v Národnej rade v rámci projektu Modelového parlamentu. Pozrite si reportáž (29. 4.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.