Na Zemplíne sa bude stavať prvá diaľnica. Stále sa však nevie, kadiaľ povedie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stále nie je jasné, kadiaľ povedie diaľnica k hraniciam s Ukrajinou. Jej trasu v týchto dňoch vyberajú na ministerstve dopravy. Bude to prvá diaľnica na Zemplíne. Tamojší aktivisti by boli najradšej, keby vybrali severnú trasu.

Od Bidoviec, cez Dargov, po hranici Košického a Prešovského kraja, severne od Michaloviec a južne od Zemplínskej šíravy až k Sobranciam a Vyšnému Nemeckému. Takto vyzerá jedna z možných trás budúcej diaľnice.

„Viacero okresov by malo prístup na diaľnicu do 20 minút až polhodiny,” priblížil Peter Báthory z OZ Diaľnica na Zemplín.

Prečítajte si tiež:

Do leta majú vybrať dva varianty

Na ministerstve dopravy už vyberajú celkovo z ôsmich variantov budúcej diaľnice. Vláda ich zaviazala, aby do leta vybrali dva najvhodnejšie.

„Ministerstvo bude vyhodnocovať, ktorý z týchto variantov bude najmenej zasahovať do prírodných rezervácií a obývaných aglomerácií, aby sme sa vyhli nepríjemnému vyvlastňovaniu,” uviedol minister dopravy Jozef Ráž.

Výstavbu by mal urýchliť aj nový zákon o strategických investíciách. Tunajší aktivisti očakávajú, že s ňou štát začne ešte v tomto volebnom období.

„Základný dokument je hotový, záleží len na kompetentných, či diaľnicu na Zemplín začnú stavať,” konštatoval Báthory.

Prečítajte si tiež:

Lacnejší variant Ráž nepripúšťa

Predpokladané náklady na výstavbu asi 70-kilometrového úseku diaľnice sa pohybujú okolo jednej miliardy eur. Štát ich bude chcieť získať aj z eurofondov. Lacnejšie varianty cesty minister dopravy nepripúšťa. Nahráva tomu aj vojnový konflikt na Ukrajine.

„Musíme sa na to pozerať tak, že táto diaľnica je podstatná do budúcna či pre obnovu Ukrajiny, či pre ochranu hranice, takže sme zástancami plného profilu,” vyhlásil Ráž.

Minister o termínoch výstavby zatiaľ hovoriť nechce. Miestni aktivisti očakávajú, že prvé autá po diaľnici prejdú v roku 2030.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.