Dokážu pripraviť jedlo v priebehu pár minút. Netypických automatov bude čoraz viac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Namiesto kuchára robot. To nie je sci-fi predstava, ale realita. Do sféry gastra sa totiž pomaly dostávajú rôzne netypické automaty, ktoré dokážu pripraviť a naservírovať jedlo. Dokážu ale úplne vyradiť ľudskú prácu z prevádzky?

Automatizácia postupne prichádza do gastronómie prostredníctvom obsluhy alebo varenia. Príkladom je automat na výrobu pizze takzvaný pizzomat, ktorý ju dokáže pripraviť v priebehu pár minút. 

„Hlavnou motiváciou bolo to, že odpadá kontakt so zamestnancami a riešenie problémov, či papierovačiek,“ pochvaľuje si prevádzkovateľ pizzomatu Branislav Bendík.

Prečítajte si tiež:

Robotická ruka 

Niektoré automaty sa na Slovensku nielen používajú, ale aj vyrábajú. Napríklad robotická ruka, ktorá pripravuje kávu. Tento automat používa pri jej príprave čerstvú kávu a takisto aj čerstvé mlieko.

Podľa spolumajiteľa spoločnosti zameranej na automatizáciu Jozefa Zelísku štandardné automaty väčšinou používajú práškové formy mlieka.

Automatizácia je náročná z personálneho hľadiska.

„Aby sme takýto stroj mohli vyvinúť, musí byť prítomných veľa ľudí, ktorí to zmontujú, spracujú, dodajú, nie je to mávnutím čarovného prútika,“ tvrdí Zelíska. Každý deň musí prísť k stroju pracovník, ktorý sa pri ňom zdrží minimálne hodinu. 

Časom dokázali vyladiť rôzne prekážky a napraviť nedostatky. „Prax nám ukázala, že človek je veľmi kreatívny,“ poznamenal Zelíska. 

Prečítajte si tiež:

Aká bude budúcnosť? 

„Takýchto strojov bude viac a viac. Budeme nimi obklopení všade,“ myslí si spolumajiteľ spoločnosti. 

Pravdou však je, že ľudia majú z automatizácie strach. Boja sa, že im stroje vezmú prácu a nahradia ich. „Tento proces sa deje už posledných dvesto rokov a ľudia vždy našli ďalšie zamestnania,“ hovorí odborník. Podľa neho nám roboty priniesli blahobyt, ktorý v súčasnosti máme. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.