Zavedeniu potratovej tabletky bude predchádzať diskusia. Ministerka sa tak chce vyhnúť politikárčeniu

Zavedeniu potratovej tabletky bude predchádzať diskusia. Ministerka sa tak chce vyhnúť politikárčeniu
Zuzana Dolinková. Zdroj: tvnoviny.sk/Ľubomíra Ivanková

Zavedeniu medikamentóznej formy interrupcie bude predchádzať diskusia.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce tému prebrať s odborníkmi aj koaličnými partnermi.

„Vyhláška bola pripravená ešte v októbri 2023. Zohľadňuje potrebné zmeny, aby bolo možné používať medikamentóznu formu umelého prerušenia tehotenstva. Samotnému zavedeniu bude predchádzať predovšetkým stretnutie s odborníkmi a diskusia ku konkrétnym bodom danej vyhlášky. Následne bude prediskutovaná na koaličnej rade tak, aby sa táto téma nestala nástrojom zbytočného politikárčenia," priblížili z komunikačného oddelenia ministerstva.

Prečítajte si tiež:

Opozícia reaguje

Na návrh vyhlášky tento týždeň upozornila poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS).

„Konečne sa môže blížiť doba, keď bude na Slovensku odbornosť vyhrávať nad náboženstvom a Slovensko nebude ako jedna z posledných krajín posielať svoje ženy doslova do anestézie a pod nôž, aj keď tu máme modernejšiu formu interrupcie," povedala.

Zámer zavedenia interrupčnej tabletky považuje za dôvod, prečo chcú hnutie Slovensko a KDH iniciovať odvolávanie ministerky v parlamente.

Poslanec Marek Krajčí z hnutia Slovensko to odmieta. Tvrdí, že návrh vyhlášky nemá nič spoločné s odvolávaním ministerky. Zároveň poznamenal, že túto problematiku nie je možné riešiť iba vyhláškou.

„Oceňujem, že ministerka začala odbornú diskusiu k potratovej tabletke. Na základe našej ústavy, ktorá garantuje ochranu života už pred narodením, je možné niekoho pozbaviť života iba v súvislosti s konaním, ktoré podľa zákona nie je trestné. Práve preto ministerka nemôže iba vyhláškou umožniť ženám ukončiť medikamentózne svoje tehotenstvo," uzavrel.

Pozrite si aj túto reportáž. Najväčšia investícia v histórii nemocnice. V Leviciach začali s rekonštrukciou lôžkového pavilónu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.