Žilina na sídlisku Hájik začína so spoplatnením parkovania. Miestni sa búria, podľa nich to nie je fér

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najväčšie žilinské sídlisko Hájik si samospráva vybrala ako prvé, kde spoplatní parkovanie pri panelákoch. Ľudia zo sídliska sú proti, tvrdia, že je to nefér a takýto projekt by sa mal podľa nich začať naraz v celom meste a najmä má byť pripravený. Platiť už majú o pár mesiacov a netušia, kde ani za koľko budú parkovať.

Aj Žilina sa rozhodla regulovať parkovanie na sídliskách, a to tak, že zvýhodniť chce obyvateľov s trvalým pobytom.

„Obyvateľ Žiliny, ktorý nemá trvalý pobyt, bude mať právo kúpiť si takisto parkovaciu kartu, ale za dramaticky iných podmienok,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne. 

Takzvaní rezidenti si siahnu oveľa hlbšie do peňaženky až pri druhom aute. Za prvé by vraj mali platiť symbolickú ročnú sadzbu. Regulácia parkovania je podľa primátora jediný spôsob, ako urobiť v tejto oblasti poriadok.

„Zaviesť jednotný zrozumiteľný systém, jednoznačne zrozumiteľné pravidlá, ktoré platia pre všetkých,“ dodal Fiabáne. 

Prečítajte si tiež:

Nezačne platiť pre všetkých

Lenže platiť nezačne pre všetkých hneď, ale najskôr na sídlisku Hájik, kde je extrémny problém s parkovaním.

„Bežne sa deje to, že prídem večer domov a 45 minút hľadám parkovacie miesto, je to fakt katastrofálne tým, že mám aj dve malé deti, tak veľakrát ideme aj 400 metrov od auta k bytu aj s ťažkými taškami. Je to fakt neúnosné a naozaj si za toto neprajem platiť,“ povedala jedna z obyvateliek sídliska Veronika Jamečná. 

Už takmer tritisíc obyvateľov Hájika podpísalo petíciu. 

„Aby nebol Hájik prvý, ale aby všetky parkoviská, teda všetky sídliská, išli naraz spoločne, aby nevznikla nejaká nespravodlivosť, že Hájik bude štyri roky platiť a posledné sídlisko príde na rad až potom,“ povedal Roman Jantošík, obyvateľ sídliska. 

Ľudia by na sídlisku mali začať platiť od 1. októbra. Mesto pripravuje komunikačnú kampaň, ktorej súčasťou bude aj stretnutie s obyvateľmi v polovici mája.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.