Bombová hrozba v bratislavských školách. Na výhražnej správe si všimli niečo zvláštne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Polícia preverovala oznámenia o údajnom uložení výbušnín v priestoroch viacerých škôl na území hlavného mesta. Na niektorých zrušili vyučovanie.

Poplach v školách. V Bratislave evakuovala polícia pre výhražný e-mail niekoľko základných aj stredných škôl. ​

Policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave preverovali oznámenia o údajnom uložení výbušnín v priestoroch viacerých škôl v hlavnom meste. 

„Bližšie informácie poskytneme, akonáhle to situácia umožní,“ informovala v piatok (3. 5.) ráno polícia na sociálnej sieti

Výhražný e-mail

Televízia Markíza má e-mail, ktorý školy dostali, k dispozícii. Píše sa v ňom o výbušninách v školách aj v nákladných autách. Autor uvádza, že na tento deň dlho čakali.

Výhražná správa spomína i „nepriateľov Alaha“.

E-mail pripomína aj teroristický čin z roku 2016 z francúzskeho mesta Nice. Muž vtedy začal kamiónom vrážať do davu, zabil 86 ľudí a vyše 400 ďalších zranil.

Prípad si už prevzala Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá pátra po odosielateľovi e-mailu.

Výhražná správa neobsahuje gramatické chyby, no má nezvyčajnú skladbu viet. 

Prečítajte si tiež:

​Desiatky škôl v pozore

V bratislavskom Ružinove dostalo výhražný e-mail niekoľko základných škôl. Potvrdil to starosta mestskej časti Martin Chren.

„Rovnaký bol hromadne rozoslaný, podľa dostupných informácií, na najmenej 25 základných škôl v hlavnom meste,“ informuje Martin Chren na sociálnej sieti

„Pevne verím, že sa polícii podarí páchateľa vypátrať, či už išlo o nejaký prestrelený kanadský žartík, o nejakého sofistikovanejšieho deviataka, čo sa chcel vyhnúť písomke, alebo o hocijaký iný motív,“ dodáva Martin Chren.

Vyhrážky sa netýkali len základných škôl, ale aj stredných.

„Výhražné e-maily dostalo 54 škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja,“ potvrdila pre TVNOVINY.sk hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Školy evakuovali žiakov, niektoré zrušili vyučovanie

Najväčšia škola v Bratislave zrušila pre mimoriadnu situáciu vyučovanie. A nebola jediná. V hlavnom meste tak postupovalo viacero škôl.

„Ihneď poslali policajnú hliadku, ktorá celú školu prechádzala. Tým, že sme najväčšia škola v Bratislave, máme aj pavilónovú budovu, musela prejsť policajná hliadka všetky priestory celej školy. Človeka takáto situácia vystraší a beriete ten pocit zodpovednosti za životy detí veľmi vážne,“ uviedla riaditeľka Základnej školy Ostredková Erika Drgoňová.

Prečítajte si tiež:

​Polícia prehľadávala šatne, kabinety aj jedálne

V mestskej časti Petržalka dostalo výhražný e-mail deväť z 11 základných škôl.

„Polícia prehľadáva všetky spoločné priestory - šatne, kabinety, jedálne, telocvične, aby zaistila bezpečnosť detí aj personálu. Vyučovanie bolo prerušené, no postupne sa vracia do normálu,“ povedala pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že situáciu priebežne sledujú a komunikujú s vedením škôl.

Polícia prehľadávala aj priestory všetkých škôl v Starom Meste. Aj tu triedni učitelia po dohode s vedením škôl osobne vyzývali rodičov, aby si deti prišli vyzdvihnúť. Takéto riešenie vyhodnotili ako najlepšie, keďže polícia musela dotknuté priestory na niekoľko hodín uzavrieť. 

„Žiadne výbušniny sa v školách zatiaľ nenašli,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 3. 12. 2023 o hrozbe útoku na školách:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti