Oblečenie vyrába z odpadového mlieka. Linda verí, že mliečny textil o pár rokov nahradí bavlnu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Oblečenie z mlieka tu bolo už v prvej polovici minulého storočia, no pre nevábnu arómu sa prestalo používať. Linda Štroncerová sa rozhodla pre jeho znovuzrodenie. Namiesto toho, aby sa milióny litrov nespotrebovaného mlieka vyliali do odpadu, vytvárajú základ materiálu, ktorý by časom mohol nahradiť bavlnu.

Linde v roku 2020 tragicky zahynula mamina. Vtedy si povedala, že by po sebe chcela niečo zanechať. „Odjakživa som sa kúpala v mlieku a jedného dňa som si povedala, že má to tak úžasné účinky na našu pokožku, že prečo by z neho nemohlo byť aj oblečenie,“ spomína Linda.

Našla človeka, ktorý vylepšil pôvodnú receptúru mliečnej látky z roku 1930. Už nemecké a talianske vojská nosili mliečny textil. Ten však zapáchal. 

„Látka z mlieka je dnes už nositeľná, dokáže aj krásne voňať,“ hovorí o nej, že je na dotyk veľmi hebká. 

Prečítajte si tiež:

​Antibakteriálny materiál 

Človek má pri nosení oblečenia z mlieka pocit, že má na sebe druhú kožu. „Reguluje teplotu tela a je aj antibakteriálny, to znamená, že ľudia s kožnými ochoreniami ju môžu bez problémov nosiť,“ tvrdí Linda o jej účinkoch. 

Takúto látku treba prať šetrnejšie a nie je dobré ju sušiť na priamom slnku. 

Prečítajte si tiež:

Životné prostredie

Látku vyrába z odpadového mlieka. „Milióny litrov by sa inak vyhodili a my tento odpadový materiál zužitkujeme na to, aby sme vytvorili látku, ktorá je biologicky rozložiteľná,“ vysvetľuje.

Podľa jej slov nie je jej cieľom byť módnou návrhárkou, ale chce robiť niečo prospešné pre životné prostredie. Pevne verí, že mliečny textil o dvadsať rokov nahradí bavlnu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.