Fico sa zúčastní na konferencii vo Švajčiarsku, cieľom ktorej je načrtnúť cestu k mieru na Ukrajine

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na mierovej konferencii vo Švajčiarsku sa v júni zúčastní aj slovenský premiér Robert Fico. Oznámil to štátny tajomník ministerstva zahraničia Marek Eštok.

Cieľom konferencie je načrtnúť cestu k mieru na Ukrajine. O tom, že sa na nej slovenský predseda vlády zúčastní, informuje Denník N

Rusko túto konferenciu odmieta. Doteraz na ňu nebolo ani pozvané.

Švajčiarska vláda je však presvedčená, že Rusko sa do tohto procesu zapojiť musí. „Mierový proces bez Ruska nie je možný," skonštatovala.

Prečítajte si tiež:

Štátny tajomník hovorí o mierovom riešení

Eštok samotnú konferenciu vyzdvihuje. Uviedol, že Ukrajina potrebuje nepretržitú podporu, ako aj pomoc medzinárodného spoločenstva.

Slovensko sa podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničia pevne zasadzuje za mierové riešenie vojny na Ukrajine. Podotkol, že konflikt pokračuje aj napriek snahe ukrajinských vojakov i dodávkam zbraní na Ukrajinu

„Preto sa Slovensko pevne zasadzuje za mierové riešenie – za dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru založeného na základných princípoch Charty Organizácie Spojených národov,“ povedal Eštok.

Prečítajte si tiež:

Rusko svoju účasť odmieta 

Rusko sa zúčastniť neplánuje. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Márie Zacharovovej ide o „ďalšiu protiruskú provokáciu Kyjeva a Západu“.

Rusko sa podľa nej nemieni zúčastniť ani ďalších akcií, na ktorých by sa mal preberať mierový plán Volodymyra Zelenského. „Ani v prípade, že nás pozvú,“ uviedla.

Švajčiarska vláda uviedla, že vždy bola otvorená pozvaniu Ruska, ktoré však opakovane zdôraznilo, že nemá záujem zúčastniť sa na tomto summite.

Mierový summit o Ukrajine bude hostiť Švajčiarsko na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského 15. a 16. júna v hotelovom komplexe Bürgenstock nad Luzernským jazerom.

Na rokovania bolo dosiaľ pozvaných 160 delegácií vrátane členov EÚ a zoskupení G7, G20 a BRICS. Pozvánku dostali aj dvaja náboženskí predstavitelia.

Pozrite si aktuálnu reportáž o miliardách pre Ukrajinu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.