Má dve malé deti a nádor na mozgu. Na ožarovanie ju musia voziť až do Prahy, rodina prosí o pomoc

Pani Jarmila s dcérou Jarkou a dvoma vnučkami.
Pani Jarmila s dcérou Jarkou a dvoma vnučkami. Zdroj: archív J. M.

Jarka sa sťažovala na únavu a trasenie rúk. Myslela si, že to má z vyčerpania zo starostlivosti o dve malé dcéry. Keď jedného dňa odpadla, CT snímka odhalil nádor na mozgu. Lekári jej stanovili liečbu protónovým žiarením, ktoré sa na Slovensku nerobí. Rodina preto verejnosť prosí o finančnú pomoc, aby mohli na liečbu dochádzať z východného Slovenska do Prahy.

Má 34 rokov, dve malé deti a nádor na mozgu. Jej mama prosí ľudí o finančnú pomoc. Hoci ju operovali, nádor úplne nezmizol a musí podstupovať protónové ožarovanie.

Najbližšie dostupné je v Prahe, kam musia pravidelne dochádzať. Cestovanie a ubytovanie sú už natoľko finančne nákladné, že to samy nedokážu ďalej ťahať. Ľudia sa im zatiaľ vyzbierali na zhruba desaťtisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Únava, trasenie rúk až odpadnutie

Pani Jarmila opisuje, ako sa ochorenie u jej dcéry Jarky vyvíjalo. Jej deti mali dva a štyri roky. Začala cítiť únavu a trasenie rúk. Mysleli si, že je to len únavou z neustálej starostlivosti o malé dcéry, ktoré boli živé už od skorého rána.

Pani Jarmila si spomína, že svoju dcéru neraz karhala, že má dve malé deti a neustále na niečo zabúda. Tento príznak s odstupom času vníma ako najvypuklejší.

Neskôr sa pridalo aj padanie vecí z rúk a bolesť lýtok. Zlom nastal, keď v jeden deň išla po dcéru do škôlky a odpadla na školskom dvore. Dostala aj epileptický záchvat. CT snímka ukázala, že má nádor na mozgu.

V Bratislave podstúpila 12-hodinovú operáciu. Nemohli jej vybrať všetko, pretože by jej to poškodilo reč. Momentálne podstupuje protónové ožarovanie.

Ide o typ rádioterapie, ktorá zabezpečuje usmernenie protónového lúča priamo do nádoru, presne cielené dodanie dávky nevyhnutnej na jeho zničenie, čím sa minimalizuje ožiarenie a poškodenie okolitých tkanív a orgánov.

Na Slovensku takýto prístroj nemáme. Najbližší je v Prahe. Všeobecná zdravotná poisťovňa uvádza, že ich pacienti sa liečia aj v Berlíne či pri Viedni.

„Do Prahy ju vozí môj manžel, jej nevlastný otec. O deti sa starám už vyše 1,5 roka,“ hovorí Jarmila.

Starostlivosť o domácnosť aj vnúčatá je teda len na nej. Dcéra Jarka má problémy s orientáciou, má bolesti hlavy a slabú imunitu. O deti by sa v takom stave nedokázala postarať.

Prečítajte si tiež:

Potešia peniaze aj poukážky do kníhkupectva

Rodina prosí o finančný príspevok, pretože náklady na cestovanie a ubytovanie sú vysoké. Žijú vo Svidníku a autom pravidelne dochádzajú do Prahy. Protónové centrum nemá lôžkovú časť, takže si v Prahe musia platiť aj bývanie.

Do toho všetkého musia zvládať aj starostlivosť o domácnosť a dve malé deti. Obe vnučky sú aktívne a chodia na krúžky a športové súťaže.

Najviac peňazí míňajú na benzín, no pani Jarmila hovorí, že ich potešia aj poukážky do kníhkupectva alebo do papiernictva.

„Snažíme sa žiť, ako to len ide. Veľkú časť nám zabrala oprava auta, ale už je to za nami. Máme strach z toho, čo je pred nami,“ dodáva mama 34-ročnej pacientky.

Aká bude prognóza, zatiaľ nevedia. Po protónovom ožarovaní čaká Jarku ešte chemoterapia. Až potom sa začne skutočný boj.

„Z onkologického hľadiska je všetko otvorené. Čo vieme, je, že z neurologického a psychického hľadiska bude mať celoživotné následky,“ hovorí pani Jarmila.

Je vďačná všetkým, ktorí sa rozhodli pomôcť. Doteraz sa do verejnej zbierky zapojilo vyše 320 ľudí, ktorí prispeli viac ako 10-tisíc eur.

Na Slovensku pribudne ročne až 40-tisíc onkologických pacientov. Onkológ Miroslav Tomáš porozprával o najnovších metódach liečby rakoviny:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.