Viacero škôl naprieč Slovenskom museli zatvoriť. Budovy teraz využívajú na úplne iné účely

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chátrajú, niektoré sú na predaj a pre iné našli nové využitie. Väčšinu škôl u nás postavili ešte za bývalého režimu. No pre nedostatok detí museli mnohé zatvoriť. Samosprávy tak majú o starosť navyše. Nevedia, čo s budovami.

Jednu zo základných škôl v Prievidzi zatvorili pomerne nedávno. „K zatvoreniu základnej školy na ulici Šafárika mesto pristúpilo z toho dôvodu, že nebola kapacitne využitá, respektíve klesal nám dlhodobo počet žiakov,“ uviedla Zuzana Krajčiová, hovorkyňa mesta.

Zaplatiť energie v takejto škole, keď nie je plná detí, je vraj pre mesto náročné. Takto aspoň šetria. No budovy postupne chátrajú.

Mesto chce objekt predať, no zatiaľ sa im nedarí. No jednu časť sa im podarilo dať do prenájmu. „Nemocnica bude rekonštruovať svoju jedáleň a kuchyňu, a tak sme sa rozhodli nemocnici prenajať pavilón B, kde je jedáleň a kuchyňa, aby mohli naďalej ponúkať stravu pre zamestnancov a pacientov,“ priblížila Krajčiová.

Prečítajte si tiež:

Zo škôl senior centrá

Zatvoriť museli aj školu v Handlovej. Dnes je z nej senior centrum. Škola kedysi patrila k najstarším v meste. Aj tu však bolo málo detí, a tak ich vystriedali dôchodcovia.

Škole umeleckého priemyslu vo Svidníku už namiesto dvoch postačuje len jedna budova. Samospráva sa ju takisto chystá prerobiť na zariadenie pre seniorov. 

Horšie sú na tom v neďalekej obci Mestisko. Majú tam budovu prvej slovenskej školy v okrese. No zároveň bola prvá aj zrušená, a to pred 12 rokmi. 

Pod zemou sú samozrejmosťou už dávno nefunkčné kryty. Párkrát do roka využijú miestni akurát tak telocvičňu. V triedach trénujú policajní psovodi z celého kraja. 

Aj v ďalšej škole chceli vytvoriť priestory pre seniorov, no plány padli. Aktuálny plán starosta neprezradil, ale načrtol iný zámer.

„Keď sa nám nepodarí dosiahnuť, čo by sme chceli, tak by sme sa pravdepodobne uberali cestou nájomných bytov,“ uviedol starosta obce Jaroslav Nagajda.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.