Najvyšší súd stále čaká na sľubované milióny. Z rekonštrukcie chátrajúcej budovy možno nič nebude

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z rekonštrukcie budovy Najvyššieho súdu SR možno nakoniec nič nebude. Súd stále iba čaká na sľubované milióny. Tvrdí, že ministerstvo financií nepočíta vo svojich rozpočtových plánoch s touto investíciou. Najvyšší súd tak nevie rozbehnúť obnovu svojej budovy v centre Bratislavy, ktorá už roky chátra.

Budova, v ktorej v minulosti sídlila justičná elita štátu, sa pomaly rozpadá. Pre jej havarijný stav sa z nej museli sudcovia presťahovať do podnájmu, čo vôbec nie je lacná záležitosť. 

„Tam je to ročne viac ako 860-tisíc, čo predseda najvyššieho súdu považuje za dlhodobo neudržateľné,“ uviedla Alexandra Važanová, hovorkyňa Najvyššieho súdu SR.

Prečítajte si tiež:

Na rekonštrukciu z vlastných zdrojov nemajú

Budova, v ktorej v minulosti odsúdili najväčších zločincov Slovenska, už takmer dva a pol roka chátra. Je odpojená od kúrenia a čím dlhšie bude opustená, tým nákladnejšia bude jej rekonštrukcia.

Bývalé sídlo súdu tak aktuálne pripomína dom duchov. Najvyšší súd chce s rekonštrukciou začať čo najskôr. Z vlastných zdrojov na to však nemá a len na prípravnú a projektovú dokumentáciu potrebuje takmer päť miliónov eur. 

Súd tvrdí, že ich žiadosti o peniaze sú zatiaľ márne aj napriek viacerým rokovaniam s rezortom financií. „Možno aj preto je také mierne sklamanie, pretože v tej prvej fáze tvorby rozpočtu sa naša požiadavka na 4,8 milióna eur, ktoré potrebujeme na prípravnú dokumentáciu, nepremietla,“ tvrdí Važanová.

Prečítajte si tiež:

Dlhoročná rekonštrukcia

Tento balík peňazí chýba v návrhu ministerstva financií príjmov a výdavkov Najvyššieho súdu SR na najbližšie roky. Deje sa to v čase, keď sa premiér Robert Fico obul do Najvyššieho súdu SR pre údajné manipulovanie so spismi.

Rezort financií však odmieta, že by dal rekonštrukcii stopku. Tvrdí, že loptička je teraz na strane súdu. „Ministerstvo financií aj na základe vzájomnej dohody s predstaviteľmi NS SR očakáva predloženie komplexného návrhu rekonštrukcie, ktorý bude predložený vláde,“ informoval hovorca rezortu financií Pavol Kirinovič.

Najvyšší súd reaguje, že touto informáciou nedisponuje.

Oslovili sme aj ministerstvo spravodlivosti. To sa vyjadrilo, že rekonštrukciu budovy naďalej podporuje, ale do rozpočtu súdu nemá kompetencie zasahovať. 

Celkové náklady na obnovu budovy sa odhadujú na vyše 31 miliónov eur. Má ísť o dlhoročný projekt. Ak sa peniaze nájdu a procesy by sa rozbehli ešte tento rok, sudcovia by sa do nových priestorov mohli vrátiť najskôr po roku 2030.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.