Bratislava by sa mohla dočkať tunela Karpaty. Zrejme by však nebol pre všetkých zadarmo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bratislava by sa mohla dočkať tunela Karpaty. Kedy a či vôbec, je však otázkou najbližších rokov. Vznikol by tak ucelený nultý okruh okolo hlavného mesta. No zrejme nebude v cene diaľničnej známky.

O tuneli Karpaty sa hovorí už niekoľko rokov, no zatiaľ je stále len na papieri. „Myslím si, že toto je jedna zo stavieb, kde nám veľmi môže pomôcť nový zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície,“ tvrdí minister dopravy Jozef Ráž. 

Cena bude astronomická. Bola by možno nižšia, ak by sa tento tunel staval spolu s projektom D4/R7, ktorý už slúži motoristom. Sutina, ktorá by sa z tunela pri razení vyvážala, totiž pôvodne mala tvoriť základ násypov pod už exitujúcou diaľnicou.

Prečítajte si tiež:

Poplatok za prejazd

Minister nevylučuje, že s výstavbou tunela by sa mohlo začať ešte do konca tohto volebného obdobia. Dopravný analytik si myslí, že tunel by sa dal zhotoviť oveľa skôr, no musel by byť financovaný spolu so súkromníkom, teda formou PPP projektu.

„Banky sú najlepším kontrolórom, lebo na to dajú dopredu veľké peniaze a strážia si, aby to stavebné konzorcium za štyri a pol roka postavilo,“ hovorí Ondrej Matej, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Ráž však tvrdí, že tunelové stavby nie sú vhodné pre PPP projekty. 

Tento tunel však zrejme nebude zadarmo pre všetkých. Uvažuje sa o nórskom modeli financovania a spoplatnenia. „Poplatok vyslovene za prejazd tunelom. Toto je podľa mňa cesta. Takto sa zaplatili na Faerských ostrovoch a v Nórsku všetky podmorské tunely,“ vraví minister. 

Tunel Karpaty by bol posledným dielikom skladačky nultého obchvatu, ktorý by pomohol úplne odbremeniť centrum mesta od tranzitnej dopravy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.