Slováci počas leta zabúdajú na dôležitý vitamín. Farmaceut poukázal na chybu, ktorú robia mnohí

Slováci počas leta zabúdajú na dôležitý vitamín. Farmaceut poukázal na chybu, ktorú robia mnohí
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock - FotoHelin

Nástup leta znamená aj zníženú spotrebu vitamínových doplnkov. Odborný farmaceut však tvrdí, že obzvlášť zabúdame na príjem dôležitého vitamínu D.

Teplé a slnečné počasie podnecuje mnohých k zníženému dopĺňaniu niektorých vitamínov vo forme výživových doplnkov. To môže byť v poriadku v prípade vitamínu C, ktorý získavame zo sezónneho ovocia a zeleniny. 

Častou chybou Slovákov však je ignorácia vitamínu D v podobe doplnkov stravy a to počas letných mesiacov až do jesene. 

Prečítajte si tiež:

​Na slnko sa nespoliehajte 

Podľa odborného farmaceuta Ondřeja Pleskota z online poradne MojaLekáreň.sk je suplementácia vitamínu D potrebná aspoň do polovice mája. 

„Na letné obdobie, kedy síce stačí na 20 minút denne vystaviť slnku predlaktie a tvár, aby bola splnená denná dávka vitamínu D v našom tele, sa naozaj spoliehať nestačí. Pokiaľ je totiž 2 až 3 dni pod mrakom alebo dážď, množstvo vitamínu D v krvi opäť klesne pod odporúčanú hladinu, ktorá je u dospelého človeka 75 - 150  nmol/l,“ vysvetľuje odborník. 

Farmaceuti sa v praxi stretávajú s tým, že hodnoty sa u ľudí pohybujú pod 50 nmol/l. 

Už dnes podľa jeho slov vidia, že počas mesiaca apríl zákazníci nakupovali až štvornásobne menej doplnkov stravy s vitamínom D ako na začiatku roka.

Prečítajte si tiež:

Nevyhnutná suplementácia

Pre Slovákov je nereálne zaradiť do jedálnička štyrikrát do týždňa ryby alebo do jedál pridávať rybí olej. 

„Suplementácia je naozaj nevyhnutná. Denná dávka doplnkov stravy s vitamínom D sa pohybuje u dospelého človeka okolo 1000-2000 IU a detí starších ako rok, aspoň 600 IU,“ podotkol Pleskot. 

Pričom podľa nového vedeckého stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je prípustná odporúčaná dávka v doplnkoch stravy vitamínu D u dospelého človeka až do 4000 IU.

Prečítajte si tiež:

Symptómy nedostatku vitamínu D 

Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť únavu, zníženú výkonnosť, vypadávanie vlasov, pomalé hojenie rán, bolesti svalov aj kostí.

„Hrozba zvýšenej kazivosti zubov, zvýšené riziko osteomalácie (výrazné mäknutie kostí), osteoporózy (rednutie kostí) a zlomenín kostí, u detí hrozba rozvoja krivice - po týchto symptómoch asi nikto netúži,“ dodal na záver farmaceut.

Podľa niektorých štúdií môže vitamín D znížiť výskyt niektorých typov rakoviny. „Snaha o zlepšenie hladiny vitamínu D, napríklad suplementáciou vitamínu D, by mohla znížiť výskyt rakoviny,“ uvádza jeden z výskumov amerických vedcov. Ide najmä o rakovinu hrubého čreva, prsníka, prostaty a rakovinu vaječníkov. 

Odborníci sa tiež domnievajú, že vitamín D je vitamínom dlhovekosti.

 Lekárnička Vladimíra Gromová v Teleráne objasnila riziká kombinovania vitamínov. Viac sa dozviete v nasledujúcom videu: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti