Mali byť svedkami zločinu. Zisťovali sme, či môžu vypočuť deti z Rohožníka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stali sa svedkami strašného zločinu. Deti, ktorých matka mala na smrť dobodať ich otca na Záhorí, sa samé spamätať z traumy nedokážu. Podľa skúsenej detskej psychologičky mali byť pod neustálym dohľadom odborníkov. Zisťovali sme, či ich môžu vypočuť.

Piatok, 26. apríl, Rohožník. Susedia začuli z bytu na prvom poschodí krik a detský plač. Keď tam zaklopali, nikto im neotvoril.

O niekoľko hodín neskôr už ulicu obsadili policajti a záchranári. Dobodaný muž ležal na gauči, manželku previezli do nemocnice. V rukách lekárov skončila aj ich 7-ročná dcéra a 3-ročný syn.

Klinická psychologička dlhé roky pomáha aj takýmto deťom. Bola pri mnohých výsluchoch.

„Prokurátor nariadi výsluch. Pri tom výsluchu, pretože ide o zraniteľné osoby, by mal sedieť niekto z kurately zo sociálneho. Na mieste by mal byť buď detský psychiater alebo detský psychológ. Tí by sa mali vyjadriť, či odporúčajú alebo neodporúčajú výsluch,“ hovorí klinická psychologička Kata Piačková.

Prečítajte si tiež:

Mimoriadne citlivo

Ak by od nich predsa len chceli svedectvo, musia ísť na to mimoriadne citlivo.

„U veľmi malých detí sa môžu používať nejaké pomôcky. Väčšinou sú výsluchy robené spôsobom otázka-odpoveď a u detí sa výsluch určite nahráva na kameru. Dôvodom je, aby sa v prípade ďalších výsluchov už tieto neuskutočnili. Aby to dieťa vypovedalo len raz,“ vysvetľuje.

Čo s nimi bude ďalej, o tom by mal rozhodnúť súd. Buď ich zveria príbuzným alebo sa o ne postará štát. Z traumy sa budú spamätávať veľmi dlho. Podľa psychologičky to bez odbornej pomoci to nezvládnu.

„Určite by nebolo dobré, aby tam celé okolie príliš prejavovalo ľútosť. Áno, na úvod ten plač má význam aj pre deti, aby sa trošku odbúrali nejaké napätia. Postupne je s nimi potrebné hovoriť citlivo, vnímavo, ale primeraným spôsobom,“ uvádza klinická psychologička.

Prečítajte si tiež:

Matku detí z Rohióžníka vyšetrovateľ obvinil z vraždy. Pred sudcu ale nešla.

„Obvinená osoba bola prepustená zo zadržania a bola umiestnená v psychiatrickom zariadení. Vo veci sú vykonávané úkony prípravného konania, ďalšie informácie nie je možné vzhľadom na štádium konania poskytnúť,“ priblížila hovorkyňa KP Bratislava Gabriela Kováčová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.