Najmenšie základné školy riešia dilemu. Učiteľov si možno budú musieť požičiavať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odborári upozornili v súvislosti s náborom učiteľov na ich nedostatok. Ako problematické vidia aj zosúladenie rozvrhu pre učiteľov, ktorí pôsobia na viacerých školách.

Najmenšie základné školy riešia dilemu. Takzvané malotriedky učia deti do štvrtého ročníka. O dva roky to už nebude možné. Musia sa rozhodnúť – či si nechajú tri ročníky alebo otvoria aj triedu pre piatakov. Väčšina z nich by chcela mať viac žiakov, to však znamená viac učiteľov aj nové priestory.

Takto prepočítavajú najmenšie školy – nechať si menej žiakov alebo viac? Reforma aj im prinesie rozdelenie ročníkov do cyklov. Dnes učia po štvrtý ročník, po novom budú štvrtáci s piatakmi v jednom cykle a ten sa nebude deliť.

Prečítajte si tiež:

Požičiavanie učiteľov

Školy sa budú môcť rozhodnúť, či pôjdu cestu jedného cyklu, teda 1. - 3. ročníka, alebo dvoch cyklov až do 5. ročníka.

Niektoré malotriedky však nemajú priestory, aby mohli otvoriť aj piatu triedu. Znamenalo by to menej detí a prídu o peniaze.

Zdroj: TV Markíza

​Ide o približne 15 percent malých škôl. Väčšina z vyše 550 malotriedok by pritom chcela mať aj piaty ročník. Pre štát by to znamenalo, že z rozpočtu zaplatí viac, obce musia riešiť priestory a viac detí musí niekto učiť.

Ako by malotriedky mohli zmeny zvládnuť riešila pracovná skupina na ministerstve školstva. Hovorilo sa aj o klastroch, teda prepájaní škôl, aby si mohli učiteľov požičiavať.

Prečítajte si tiež:

​Rezort počíta skôr s dohodami medzi školami na úrovni regiónov, podobne ako je to dnes pri prechode zo 4. do 5. ročníka

Odborári upozornili v súvislosti s náborom učiteľov na ich nedostatok. Ako problematické vidia aj zosúladenie rozvrhu pre učiteľov, ktorí pôsobia na viacerých školách.

Z akých možností si školy budú môcť vyberať, ministerstvo ešte nezverejnilo. Avizuje ale, že chystá návod, aby zmeny zvládli.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.