Ivan Korčok váha. Môže premeškať dôležitý moment

Na snímke je Ivan Korčok
Na snímke je Ivan Korčok Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ivan Korčok získal v prezidentských voľbách viac ako 1,2 milióna hlasov. Prehral tak s rekordnou podporou. Zatiaľ však nie je jasné, ako s ňou naloží. Voliči opozície by ho radi videli v straníckej politike, koaliční, naopak, nie. Podľa politológa by stranu zakladať nemal.  

Od prezidentských volieb ubehlo už niekoľko týždňov, no stále nie je známe, aká bude politická budúcnosť Ivana Korčoka. Voliči (opozície) mu však dali jasný signál.

Podľa prieskumu agentúry FOCUS pre TV Markíza si 35 percent oslovených myslí, že by mal vstúpiť do straníckej politiky. Z toho 15 percent uviedlo, že by mal dokonca vytvoriť svoju vlastnú politickú stranu.

Až 53 percent respondentov zasa nechce, aby v politike pokračoval. Ide hlavne o voličov koaličných strán.

Prečítajte si tiež:

​Radšej vstúpiť ako založiť

Politológ Radoslav Štefančík si nemyslí, že by mal Ivan Korčok zakladať vlastnú stranu. Vo voľbách ho totiž volili voliči už existujúcich subjektov.  

„Treba si uvedomiť, že pán Korčok získal toľko hlasov, ako sú voliči súčasných opozičných strán + Demokrati. To znamená, že on neoslovil nejakú inú ďalšiu masu voličov, ktorí by boli ochotní voliť ho aj ako straníckeho lídra,“ vysvetlil Štefančík.

V takomto prípade by mal vstúpiť už do existujúcej strany. Viacerí lídri už priznali, že s Korčokom rokovali, do úvahy však prichádzajú len dve – PS a SaS.

„V SaS by mal zrejme menšiu konkurenciu a stal by sa automaticky lídrom. Súčasný predseda Gröhling totiž nemá líderské schopnosti. Ľudia vo vnútri strany by ho nevnímali ako konkurenciu, ale skôr ako mesiáša, ktorý zabezpečí strane ďalšiu existenciu. SaS by Korčok ako líder určite prospel aj v celkovom vnímaní strany,“ ozrejmil Štefančík.

Progresívne Slovensko si zasa teraz nanovo navolilo nové vedenie, pričom lídra hnutia potvrdil Michal Šimečka.

„PS nemá preferencie v zóne ohrozenia, preto nového lídra nepotrebujú. Navyše oslovili na spoluprácu aj bývalého predsedu vlády Ódora, takže o nové tváre majú v PS postarané,“ poznamenal politológ.

Prečítajte si tiež:

​Korčok by nemal dlho otáľať

Samotný Korčok o svojej politickej budúcnosti mlčí. Zatiaľ len prezradil, že rozhodnutie oznámi po eurovoľbách. Tie sa na Slovensku konajú 8. júna.

To znamená minimálne ďalší miesiac čakania, ktorým môže premeškať dôležitý moment. Verejnosť by totiž mohlo prestať zaujímať, kde napokon zakotví. Politológ však upozorňuje ešte na jednu vec.

„Emócia z prezidentských volieb tak či tak vyprchá. Do riadnych parlamentných volieb je príliš ďaleko. Nevýhodou Korčoka je jednoznačne tento časový odstup... Takže po troch rokoch už o Ivana Korčoka nemusí byť taký záujem ako dnes,“ uzavrel Štefančík.

V relácii Na telo bola prezidentka Zuzana Čaputová. Pozrite tie najzaujímavejšie momenty. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.