V týchto mestách sa budú rušiť detské ambulantné pohotovosti. V Šali nepomohla ani petícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je ich málo a nevládzu. S týmito slovami volali o pomoc pediatri intenzívne od leta minulého roka. Zdá sa, že záchranné opatrenia sú konečne na svete. Medzi nimi je aj to, že v niektorých mestách sa budú detské ambulantné pohotovosti rušiť.

Je to definitívne. V Prešovskom kraji nakoniec z 12 pohotovostí zrušia okrem Medzilaboriec aj tú v Sabinove. Mesačne tu ošetria aj 900 detí, a keďže v Sabinove nie je ani nemocnica, za zdravotnou starostlivosťou by po novom cestovali s deťmi do Prešova.

V Sabinovskom okrese je vyše 13 400 detí. Spadá sem aj mnoho lokalít s marginalizovanými skupinami či napríklad Jarovnice, ktoré sú obcou s najväčšou rómskou osadou.

Prečítajte si tiež:

„Asi si tiež prepočítajú, či pôjdu na tú pohotovosť alebo pôjdu doobeda k svojmu ambulantnému pediatrovi, ktorý slúži v Jarovniciach alebo v Ostrovanoch,“ konštatoval primátor Sabinova Michal Repaský.

Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má redukovať v troch fázach. V prvej zaniklo šesť, ktoré nemali prevádzkovateľa. V novembri skončí ďalších 15.

Obce, kde sa budú rušiť detské ambulantné pohotovosti
Zdroj: TV Markíza

Pediatri boli ochotní slúžiť

V Šali nemajú už 15 rokov nemocnicu a teraz hrozí, že tu zanikne aj detská pohotovosť. Za ňu sa však postavili občania i lekári. „V čase, keď sme sa dozvedeli túto informáciu len z médií, tak sme okamžite iniciovali petíciu,“ uviedla Erika Kollerová, hovorkyňa Šale.

Ani vyzbieraných 5 000 podpisov to však neodvrátilo. A to aj napriek tomu, že sú vraj tamojší pohotovostní pediatri ochotní slúžiť a všetci sa podpísali pod podporné stanovisko.

Rušiť sa bude od júla aj pohotovosť v Galante. Obávajú sa tam tak pohotovostného vákua.

Podľa Eleny Prokopovej, hlavnej odborníčky pre primárnu pediatriu, máme na Slovensku približne 1,1 milióna detí, o ktorých sa stará zhruba 930 pediatrov. „Chýba nám ich v systéme 250. Cieľom všetkých je postarať sa o tie deti. Všetky tieto, možno nie príliš atraktívne, opatrenia sú práve preto,“ vyhlásila.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.