Chýba im webstránka a stále aj sídlo. Rezort cestovného ruchu a športu bilancoval prvých 100 dní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stále bez sídla, no s rozpočtom vyše 230 miliónov. Nový rezort cestovného ruchu a športu bilancoval prvých 100 dní. Zatiaľ sú spokojné aj športové zväzy, no priznávajú, že historický dlh sa tak skoro dohnať nepodarí.

Nové ministerstvo ešte nemá identitu. Chýba najmä webstránka, ktorú aktuálne súťažia, no nemajú zatiaľ ani vlastnú adresu. Tú však sľubujú do dvoch týždňov.

„Bavíme sa o 100 dňoch, to je nejakých 12 týždňov. My sme z toho štyri týždne neboli pripojení ani na štátnu pokladnicu. Takže som rád, že to funguje, že nemáme feedback z odborných kruhov, že niečo nefunguje, že neodišli príspevky alebo niečo takéto. Že je negatívny feedback od politikov, to sme čakali, ale čakal by som aspoň konštruktívnu debatu,“ hodnotí šéf rezortu Dušan Keketi.

Kritizované boli najmä náklady na prevádzku ministerstva. Jeho šéf však hovorí, že prevádzka je jednou z najmenších položiek rozpočtu. „Maximálne prevádzkové náklady budú okolo päť percent celého rozpočtu,“ odhaduje Keketi.

Prečítajte si tiež:

Zväzy hodnotia realitu

Rezort chce viac peňazí naliať aj do profesionálneho športu, aby Slovensko nebolo len krajinou legionárov.

„Je to súčasná realita. Naše kluby si takisto vypomáhajú veľkým množstvom legionárov,“ uviedol Jaroslav Holeša, predseda Výkonného výboru Slovenského zväzu hádzanej, podľa ktorého si mladé talenty v našich podmienkach vyberú skôr štúdium alebo iné zamestnanie, než aby pokračovali do vrcholového športu.

Generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie Andrej Kuffa tvrdí, že bez centralizovanej prípravy sa dnes výsledky dosahovať nedajú. „Vidíme to na príklade Francúzov, ktorí majú dlhodobo štátne tréningové centrá a produkujú každý rok štyroch - piatich hráčov do NBA. Toto je cesta a verím, že sa tam niekedy dostaneme,“ dúfa.

Vladimír Gubrický, generálny sekretár Slovenského atletického zväzu, poukazuje aj na obrovský dlh v športovej infraštruktúre, ktorý máme za posledných 30 rokov. „Cesta, aby sme ho zmazali, bude veľmi dlhá. Ale treba to urobiť, pretože šport nám klesá a pokiaľ k tomu nepristúpime, bude to ešte horšie,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Pripravujú novelu zákona

Potrebná bude aj zmena legislatívy a do parlamentu preto ešte v tomto roku príde novela zákona o športe, ktorá by mala priniesť transparentnejšie financovanie profesionálneho športu na Slovensku.

Jedným z hlavných cieľov nového ministra Dušana Keketiho je aj to, aby sa viac peňazí nalialo do infraštruktúry, ale aj do podpory mládeže a aby sa prilákali aj súkromní sponzori, ktorí by mohli šport na Slovensku výrazne pozdvihnúť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti