Nové pravidlá pre pediatrov narazili na odpor. Pediatri vraj budú pracovať ešte viac ako doteraz

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nové pravidlá pre pediatrov narazili na odpor. Po tom, čo sa na nich v pondelok s ministerkou zdravotníctva dohodli primátori aj zástupcovia pediatrov, sa ozývajú nespokojné hlasy. Pediatri totiž vraj budú pracovať ešte viac ako doteraz.

Detských lekárov je málo a väčšina z nich je v dôchodkovom veku. Aby pediatria neskolabovala, rezort prišiel so zmenami, ktoré majú lekárov odbremeniť.

„Ambulantná pohotovostná služba sa od 1. júla bude skracovať z 22. hodiny na 20. hodinu,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. 

Výmenou za to však budú musieť byť vo svojej ambulancii každý pracovný deň. A jeden deň v týždni dokonca do 18. hodiny.

„Aby som to zjednodušil, ak máte päť pediatrov v danom meste, tak aby v pondelok do 18. hodiny slúžil jeden pediater, v utorok druhý, v stredu tretí. Na každého to vychádza jedna služba do 18. hodiny,“ povedal Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. 

Prečítajte si tiež:

Kritika zmien

Podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) to pediatriu nezachráni, práve naopak.

„V Bratislave vychádza služba na APS raz za dva - tri mesiace a ideme im pomôcť, že dve hodiny za dva, tri mesiace im skrátime, a pritom im ministerstvo chce pridať každý týždeň prácu do 18. hodiny štyrikrát mesačne,“ uviedol Peter Visolajský, pediater a predseda LOZ. 

Problém s novými pravidlami nastáva aj v prípade, že je pediatrov v regióne pomenej. 

Šéfka rezortu už zmeny poslala do parlamentu. Keďže to však urobila cez pozmeňujúci návrh koaličných poslancov, môže vstúpiť do platnosti aj bez toho, aby prešiel odbornou diskusiou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.