Domáce

Ak chcete hypotéku, musíte mať mesačne vyše 1 000 eur

Hypotéka
Zdroj: Shutterstock.com

Pravidlá sa zmenia od januára.

Od januára 2014 sa na Slovensku zníži horná hranica príjmu pre žiadateľov hypotéky pre mladých. Maximálny príjem pre získanie zvýhodnenej hypotéky bude po novom vo výške 1043,90 eura mesačne. "Pre dvojice bude limit dvojnásobok uvedenej sumy," informovala Československá obchodná banka (ČSOB).

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Hranica príjmu pre žiadateľov závisí od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Kým v súčasnosti je horná hranica na zvýhodnenú hypotéku pre jednotlivca 1 063,40 eura, od budúceho roku sa zníži o necelých 20 eur na sumu 1 043,90 eura za mesiac.

Hypotéku pre mladých si môžu zobrať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, pričom rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Avšak priemerný príjem v predchádzajúcom roku nesmie presahovať stanovenú hranicu. Príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac však zo sumy 50-tisíc eur.

Úroková sadzba sa od januára 2014 znižuje o 3 %, z čoho 2 % dotuje štát a 1 % komerčná banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú napríklad diéty, výživné, alebo štipendium doktoranda. Ak človek nesplní podmienku príjmu v jednom štvrťroku, je možné, že v ďalšom mu už nárok na príspevok vznikne. "Hranica príjmu sa totiž mení každý štvrťrok. Odporúčame preto pravidelne sledovať meniacu sa výšku príjmových hraníc," uviedla spoločnosť.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.