Viktora policajti podozrievali, že nahlásil bombu. Po tvrdom zásahu kukláčov skončil u psychiatra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prežil už všeličo, ale na tento strach a poníženie nezabudne. Mladého Banskoštiavničana policajti v jeho byte spútali a zložili na zem. Podozrievali ho, že ohlásil bombu.

Viktor Kovanda má vraj čo robiť, aby spomienky na návštevu policajtov predýchal. „Poslali ma k psychiatrovi a ten mi povedal, že mám akútnu stresovú reakciu. Dal mi nejaký liek na to,“ hovorí 29-ročný Viktor.

Na mestskej polícii niekto nechal 11. apríla listy s oznamom, že vybuchne bomba na súkromnej základnej škole a možno aj v centre Banskej Štiavnice. Niekto ho vraj označil ako páchateľa, lebo vraj kríva, tak ako chlap na kamerovom zázname.

Prečítajte si tiež:

Putá a vulgárne nadávky

„Dvaja nabúchaní maskovaní muži ma zložili na zem. Prvé, na čo som sa zmohol, bolo, že som epileptik. Dali mi stoličku a dali mi piť. Zobrali mi mobil, notebook, prehľadali mi celý byt. Potom mi ruky previazali putami dopredu a eskortovali ma do Žiaru,“ opisuje zásah Viktor.

Tam ho vraj čakali vulgárne nadávky, aby sa priznal. „Snažili sa spraviť všetko možné, aby som sa priznal,“ spomína.

Na kamerovom zázname, ktorý mu počas výsluchu ukázali, bol naozaj človek, ktorý tiež kríval. Ale vraj úplne inak.

Viktorova mama Eva tvrdí, že prvé dni po zásahu ani nespávali. „Syn mal zdravotné problémy od malička. Narodil sa s vrodenými vývojovými chybami,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Podal sťažnosť

Prípad je stále v štádiu vyšetrovania. Podľa banskobystrickej krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej polícia stále vykonáva procesné úkony.

Bývalý kriminalista Ján Bazovský podotkol, že „pri hrozbe použitia nástražného výbušného systému policajti vždy postupujú tak, ako keby k nemu reálne malo dôjsť“.

Zároveň by podľa neho mali pri zadržaní podozrivej osoby vychádzať z viacerých informácií, ktoré sa navzájom potvrdzujú. „Pri svojej činnosti by policajti mali mať cti a vážnosti k osobe, voči ktorej zakročujú a konať tak, aby jej nevznikla bezdôvodná ujma,“ poznamenal Bazovský.

Viktor už poslal sťažnosť na inšpekciu ministerstva vnútra. Postup a správanie policajtov prešetria.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.