Základná cyklistická výbava – oplatí sa vedieť!

Základná cyklistická výbava – oplatí sa vedieť!
Ilustračná snímka. Zdroj: ARIN SARKER / Shutterstock.com

Začínate svoje dobrodružstvo s cyklistikou? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti na začiatku svojho športového dobrodružstva.

Výber kvalitného bicykla

Výber správneho bicykla je základným kameňom úspešného a príjemného cyklistického zážitku. Typ bicykla by mal zodpovedať vašim jazdným potrebám a preferovanému terénu. Pre mestské prostredie sú ideálne mestské bicykle alebo hybridy, ktoré kombinujú pohodlie a funkčnosť. Na horskú cyklistiku sú nevyhnutné horské bicykle s robustnou konštrukciou a odpružením, ktoré zvládnu náročné terény a poskytnú potrebnú stabilitu. Bicykle v obchode Sportano sú skvelou voľbou pre začiatočníkov aj pokročilých jazdcov, vyberie si teda naozaj každý!

Bezpečnostné vybavenie

Na začiatok, bezpečnostné vybavenie je absolútna priorita pre každého cyklistu. Helma by mala byť na hlave každého jazdca, keďže je to základný predpoklad ochrany pri páde alebo zrážke. Je dôležité vybrať helmu, ktorá je certifikovaná podľa aktuálnych bezpečnostných noriem a zároveň vám dobre padne. Komfort je kľúčový, pretože nepríjemná alebo zle sediaca helma môže jazdu skomplikovať. Okrem helmy je nevyhnutné mať na bicykli aj odrazky a osvetlenie. Predné a zadné svetlá na bicykle pomáhajú nielen pri viditeľnosti v tmavých alebo hmlistých podmienkach, ale sú často aj zákonnou požiadavkou. Reflexné prvky na oblečení, ako sú vesty alebo pásky, zabezpečia, že budete viditeľní aj z väčšej vzdialenosti.

Cyklistický odev a obuv

Správne oblečenie môže výrazne ovplyvniť vaše pohodlie a výkonnosť pri jazde. Cyklistické šortky sú navrhnuté tak, aby znižovali trenie a zvyšovali komfort, vďaka špeciálnej vložke, ktorá pomáha pri dlhodobej jazde na sedle. Cyklistické dresy, vyrobené z materiálov, ktoré odvádzajú pot z tela, pomáhajú udržiavať telesnú teplotu a sucho. V chladnejších mesiacoch je neoceniteľné termo oblečenie, ktoré udržuje teplo, a zároveň odvádza vlhkosť z tela, aby ste zostali suchí. Pohodlná a funkčná obuv je nevyhnutná, a či už preferujete klipovacie pedále alebo klasickejšie platformy, pri oboch by mala poskytovať dobrú oporu a záber.

Ilustračná snímka. Zdroj: LovetheLifeyouLive / Shutterstock.com

Príslušenstvo k bicyklu

Investícia do správneho príslušenstva môže výrazne zlepšiť vašu jazdu. Blatníky sú nesmierne užitočné pri jazde v daždivom alebo blatom znečistenom prostredí, chránia vaše oblečenie pred špinou a vodou. Pohodlné sedlo je kritické, pretože trávite na bicykli veľa času, takže je dôležité nájsť model, ktorý najlepšie vyhovuje vašej anatómii a štýlu jazdy. Praktické sú tiež rôzne brašny a košíky, ktoré umožňujú jednoduchú prepravu nákupov, vybavenia alebo osobných predmetov. Nezabúdajte na zámok, ktorý by mal byť dostatočne odolný, aby ochránil váš bicykel v rôznych prostrediach.

Náradie a údržba

Každý zodpovedný cyklista by mal mať so sebou základný set náradia. Multitool obsahujúci najpotrebnejšie nástroje ako imbusy, kľúče a skrutkovače, môže rýchlo vyriešiť väčšinu bežných problémov, ktoré môžu počas jazdy nastať. Je tiež dobré mať pri sebe pumpu a sady na opravu pneumatík, ktoré vám umožnia rýchlo a efektívne riešiť defekty. Pravidelná údržba bicykla, ako je čistenie a mazanie reťaze, nie lenže predlžuje životnosť vášho bicykla, ale zabezpečuje aj plynulú a tichú jazdu.

Hydratácia a výživa

Pre dlhé jazdy je esenciálne mať dostatočné zásoby vody. Vodné fľaše, ktoré možno ľahko pripevniť na bicykel, alebo hydratačné batohy, ktoré poskytujú väčšiu kapacitu a pohodlný prístup k pitnej vode, sú ideálne. Energetické tyčinky, gély, alebo dokonca ovocie, môžu poskytnúť potrebnú energiu počas jazdy. Dobre naplánované zastávky na jedlo a pitie nielen pomôžu udržať energiu, ale tiež poskytnú príležitosť na oddych a regeneráciu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.