Marcel je nadšencom rat štýlu. Zo starých vozidiel vyrába autá ako z postapokalyptických filmov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekoho na aute mrzí každý škrabanec či poškodený lak, iní to až tak neriešia. No sú aj takí, ktorí si užívajú každú nedokonalosť a doslova vyhľadávajú obúchané vozidlá. Praskliny a hrdza sú u milovníkov takzvaného rat štýlu vítané. A keď auto nepôsobí dostatočne drsno, pomôžu mu zváračkou a karbobrúskou.

Veci zo šrotoviska dostali novú šancu a stali sa ozdobou starých vyradených vozidiel. Marcel Kolenička si k týmto veciam vytvoril vzťah a začal ich zbierať. Umenie, ktorému sa venuje, je vo svete známe ako rat štýl, teda potkaní štýl.

„Tie veci sú drsné, sú pozbierané. Rat štýl symbolizuje stvárnenie postapokalyptického sveta a to, ako by vyzerali autá vo svete, kde by sa bojovalo o základné suroviny alebo o územie,“ vysvetľuje Marcel.

Prečítajte si tiež:

Čím viac hrdze, tým lepšie

Z nefunkčného vozidla zo 70. rokov vytvoril napríklad štvormetrového gigantického pavúka. „Čím autentickejší je ten diel, čím je starší, čím väčšiu hrdzu a poškodenie má, tým je nakoniec hodnotnejší a umeleckejší,“ pokračuje nadšenec rat štýlu.

Umeleckým artefaktom sa stala aj vyradená „fiatka“. Bola v takom zlom stave, že sa ju neoplatilo renovovať. „Tvarovo pripomínala vrtuľník zo seriálu M*A*S*H. Napadlo nám teda, že by z nej bolo ideálne spraviť atrapu vrtuľníka,“ hovorí Marcel Kolenička.

V období pandémie vzniklo aj vozidlo s názvom Korona 1 a inšpiráciou mu bol postapokalyptický film Mad Max. Auto nie je určené do bežnej premávky, no skúšajú na ňom jazdiť na súkromnom pozemku. S jedlom rastie chuť a Korona 1 časom dostala aj súrodenca. Plány má Marcel aj do budúcna a ako hovorí, určité ešte nejaké auto zachráni.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.