Ďalší úder pre centrum Banskej Štiavnice. Zrútila sa veľká časť budovy bývalého lýcea

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Len pred niečo vyše rokom poznačil Banskú Štiavnicu ničivý požiar a teraz dostalo centrum ďalší úder. Za obrovského rachotu a kúdolov prachu sa zrútila veľká časť budovy bývalého evanjelického lýcea.

Zo zadnej časti budovy ostala obrovská diera a trosky. „Predbežne som určil ako príčinu zlyhanie nosného stĺpa na prízemí. Stĺp a materiál stĺpa erodoval, to znamená, že zvetrával kameň,“ konštatoval statik Ján Pivarč.

Prečítajte si tiež:

Študovali tam významné osobnosti

K deštrukcii prispelo aj podmáčanie budovy. Tú vlastní už 26 rokov súkromný majiteľ. Jej prednú časť obnovil a vyzerá zdravo.

„Je to havarijný stav, ktorý naozaj treba riešiť. Je to národná kultúrna pamiatka zapísaná v zozname UNESCO,“ povedala o budove Nadežda Babiaková, primátorka Banskej Štiavnice.

„Hlavne pre svoju architektúru aj preto, že tu študovali významní ľudia,“ doplnila Viera Gondocsová z krajského pamiatkového úradu.

Jedným z nich bol Andrej Sládkovič, ktorý v Štiavnici objavil Marínu, svoju múzu pre najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete. Vzdelával sa tu aj ďalší známy básnik Sándor Petőfi. Lýceum postavili v prvej polovici 19. storočia.

Prečítajte si tiež:

Majiteľ je v zahraničí

Pamiatkari už nariadili vlastníkovi budovy, aby havarijný stav čím skôr odstránil. „Ja som navrhol asanovať strechu. Samozrejme, musí to byť ešte skonzultované s pamiatkovým úradom. Ak sa asanuje strecha, treba stabilizovať steny, ktoré zostali, a chrániť ich pred vplyvmi počasia,“ vysvetľuje statik.

Celková rekonštrukcia bude stáť milióny eur. Vyžiada si zložité a nebezpečné zabezpečovacie práce v náročnom teréne. Miesto ohradili páskou. „Hrozí pád toho múra nekontrolovateľne buď do vnútra stavby, alebo smerom von do komunikácie,“ tvrdí Ján Pivarč.

Pamiatkari budú dbať na to, aby sa budova dostala do pôvodného stavu.

S majiteľom budovy sme sa spojili telefonicky. Povedal, že je v zahraničí a vyjadrí sa, až keď sa vráti domov, čo bude koncom budúceho týždňa.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.