Turisti zo strachu z medveďov rušia dovolenky. Chatári aj ochranári tvrdia, že pohyb v horách je bezpečný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zo strachu z medveďov rušia dovolenky. Turisti húfne telefonujú na vysokohorské chaty v Malej Fatre, aby si overili, ako je to s našou najväčšou šelmou. A mnohí svoje pobyty napokon odrieknu.

Zdá sa, že medvedí problém sa z dolín presúva aj do vysokohorského prostredia. Aj pod vrcholom Chleb medvede síce žijú, no na turistických chodníkoch ich naposledy videli poriadne dávno. Napriek tomu sa rušenie pobytov, zdá sa, stáva fenoménom tohtoročnej sezóny.

Chatárom začali v posledných týždňoch viac vyzváňať telefóny s rovnakou otázkou. „Každá druhá otázka je, či sú tu medvede, či k nám chodia na chatu medvede,“ vraví Drahoš Štepanovský, chatár na Chate pod Suchým.

Andrej Hrnčiar, chatár na Chate pod Chlebom, hovorí, že pobyty začali rušiť najmä turisti z Česka. Aj tí turisti, ktorí sem prídu, sa vypytujú na medvede viac ako inokedy.

Prečítajte si tiež:

Slováci sa neboja

Podľa chatárov vraj každý desiaty volajúci svoj, hoci aj dlho plánovaný pobyt, zruší. Niekedy sú to skupiny ôsmich alebo aj desiatich ľudí naraz.

„Za posledné tri roky sa nestalo, že by bol medveď pri chate, že by bol medveď na turistickom chodníku alebo na hrebeni Malej Fatry, to sme nezaznamenali,“ podotýka Andrej Hrnčiar.

Chatári aj ochranári tvrdia, že pohyb v horách je bezpečný, netreba chodiť mimo označených trás a za ranného či večerného šera. „Nie ste jeho potrava, takže nebude vás naháňať, aby vás zožral. Ale ak ho prekvapíte v miestach, kde je medveď schovaný, kde nemáte čo robiť, tak tam ten problém môže byť,“ hovorí Drahoš Štepanovský.

Slovenskí turisti situáciu poznajú a výletov sa neboja. My sme mali šťastie na českú skupinku, ktorá si o medveďoch, ale aj o tých, ktorí rušia pobyty, myslí svoje.

„My sme sa báli tých informácií okolo medveďov, ale zistili sme, že nie je žiadny problém,“ zhodnotil jeden z turistov a dodáva, že niekedy sa rozruch môže zdať väčší, než v skutočnosti je. „A môže to uškodiť turistickému ruchu, čo je škoda,“ poznamenal turista.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.