Ľudí bez domova lekári nechcú ošetriť. Ministerstvo už chystá zákon, ktorý im garantuje starostlivosť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rany im ošetria, no u špecialistov majú smolu. Ľudia bez domova sa k bežnej liečbe u nás veľmi často nedostanú. Problém je, že sú neplatiči a dlhujú na zdravotnom poistení. Podľa zdravotníckych analytikov tu však je zákon, ktorý aj týmto ľuďom musí zaručiť pomoc.

Pri jednom z bratislavských obchodných centier stretávame päťdesiatnika Martina. Na ulici žije vyše desaťročie.

Cez oblečenie mu presakujú rany. Zdravotných problémov má viac. Liečbu nehľadá, podľa jeho slov je to mimo útulku veľmi náročné.

„Keď na pohotovosti zistia, že ste neplatič, 300 ľudí za vami pustia a vy ste posledný. Po štyroch hodinách vás to prestane baviť. Vy ste úplne posledný odpad spoločnosti,“ hovorí Martin.

Prečítajte si tiež:

Lekári ich odmietajú

Na Slovensku žije 70-tisíc ľudí bez domova. Podľa posledného prieskumu z Bratislavy má väčšina problémy s nohami, so srdcom či dýchaním.

Lekárka, ktorá ich dobrovoľnícky ošetruje, vraví, že dostať ich na odbery a k špecialistom dokáže len zriedka.

„Veľa z nich nemá ani všeobecného lekára, nemá ich ani kto poslať, napísať výmenný lístok. To suplujeme my nejakým spôsobom. Snažíme sa vybaviť lekárov, len aj keď ich vybavíme, vyhodí to v systéme, že je dlžník, tak mnohí nás odmietnu,“ vysvetľuje lekárka.

Zákon o zdravotnom poistení ľuďom bez domova zaručuje základnú zdravotnú starostlivosť, v nevyhnutných prípadoch operácie. Z nemocnice putujú do útulkov.

Odmietanie takýchto pacientov pritom nie je pre štát výhodné. Do nemocnice sa časom vrátia a v horšom stave.

Zdravotnícki analytici vyčíslili, že prevencia je lacnejšia než následné hospitalizácie. Čím horší stav pacienta, tým drahší akútny výkon.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo chystá zmenu zákona

Pritom podľa zákona sú výnimky, keď sa k špecialistom musia dostať aj dlžníci. Ide o chronické a infekčné choroby alebo tehotenstvo. Podľa analytika Martina Smatanu je tu však technický problém, chýba zoznam chronických chorôb.

„Nezadefilovalo sa, čo chronické ochorenie je. Chýba vykonávací predpis, toto je zoznam chronických ochorení, ktoré majú výnimku,“ hovorí Smatana.

Na ministerstve zdravotníctva už o tomto probléme v zákone vedia. Tvrdia, že ho zmenia.

„Ministerstvo pristúpilo k príprave novely zákona, v ktorom pri dlžníkoch a osobách bez domova navrhujeme rozšíriť ich nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj o poskytnutie a úhradu všeobecnej ambulantnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanú prostredníctvom agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ uviedol rezort.

Na špecialistu budú mať jednoznačný nárok aj ľudia bez domova.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.