Downov syndróm nie je prekážka. Ivan si napriek hendikepu naplno užíva život a podniká

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Napriek hendikepu, s ktorým sa narodil, sa dokázal zaradiť do bežného života. Ivan Bobáľ, ktorého všetci volajú Ivi, má Downov syndróm. Jeho mama sa odmietla zmieriť s tým, že by mal byť do konca života odsúdený na pomoc druhých, a tak ho odmalička viedla k samostatnosti. Vyplatilo sa. Ivi je dnes profesionálnym masérom a spolu s mamou už 10 rokov podniká.

Marcela sa o diagnóze svojho syna dozvedela deň po jeho narodení. „Keď sa Ivi narodil, bola som naozaj šťastná. Na druhý deň povedali, že má Downov syndróm, to bola pre mňa veľká rana,“ spomína Iviho mama.

Marcela sa nezlomila aj napriek tomu, že otec po čase rodinu opustil. Iviho nepodceňovala a snažila sa ho začleniť do bežného života.

„Mal čo najviac podnetov, púšťala som mu hudbu. Snažila som sa pre neho spraviť maximum, čo bolo v mojich silách,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Začiatky v podnikaní boli náročné

Jej snaha sa vyplatila. Ivi má už po tridsiatke a svoj život žije naplno. Živí sa ako profesionálny masér, má za sebou masérsky kurz a dnes v Lučenci vedie spolu s mamou regeneračné centrum.

„Je môj šéf, ja som jeho pracovný asistent, som ako jeho pravá ruka. Ivi vďaka tomu našiel zmysel života. To začlenenie, že je v spoločnosti, je veľmi dôležité,“ dodáva Marcela.

Ivi priznáva, že začiatky boli ťažké: „Ľudia sa báli, nevedeli, kto ich bude masírovať. Mamina sa zvykla pýtať, či im nevadí, že mám Downov syndróm. Niekedy boli klienti skeptickí, ale zvykli si.“

Jeho cieľ je jasný. V budúcnosti by chcel svoje majstrovstvo predviesť aj známym osobnostiam.

Marcela hovorí, že Ivi žije tu a teraz. „Minulosť bola ťažká, ale je za nami. Neviem, dokedy tu budeme, no dôležité je, aby sme žili najlepšie, ako vieme,“ uzatvára.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.