Spánok ovplyvňuje našu náladu i dĺžku života. Zabudnite však na mýtus ôsmich hodín

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nervozita či podráždenosť. Nekvalitný spánok úzko súvisí s celkovou náladou počas dňa. Spánková poradkyňa Zuzana Guzmická v Teleráne priblížila, že povestných osem hodín spánku v tomto prípade neplatí.

Spánok ovplyvňuje obrovské množstvo funkcií v ľudskom tele. Pokiaľ človek nespí dostatočne a kvalitne, trpí celý jeho organizmus. Podľa spánkovej poradkyne Zuzany Guzmickej zaťažená je hlavne jeho psychika. 

Ľuďom hrozí zvýšené riziko depresie, úzkosti a horšie zvládanie emócií. Nekvalitný spánok však vplýva aj na celkovú náladu v priebehu nasledujúceho dňa. 

„Už po jednej zlej noci sme na druhý deň nervóznejší, máme horšiu schopnosť regulovať naše emócie, môžeme byť podráždenejší a naše pozitívne myšlienky sú utlmené,“ tvrdí Guzmická. 

Prečítajte si tiež:

​Spánkový režim

Za kľúčový považuje Guzmická spánkový režim. „U človeka, ktorý netrpí nespavosťou, je ideálny spánkový režim pravidelné vstávanie každý deň v tom istom čase a stabilné zaspávanie každý večer v tom istom čase,“ ozrejmila odborníčka. 

Najnovší výskum totiž dokazuje, že nie je dôležité, koľko hodín spíme, ale či spíme pravidelne.

Medzi najčastejšie problémy akútnej insomnie patrí stres, úzkosť alebo zdravotný stav. Ak človeka trápi nespavosť aspoň trikrát do týždňa aspoň tri mesiace, mal by vyhľadať odborníka. 

Víkendové dospávanie nefunguje. Viac prezradila spánková poradkyňa Zuzana Guzmická v nasledujúcom videu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.