Ako si okrem návštevy lekára pomôcť pri bolesti krížov?

Bolesť krížov - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: My Ocean studio / Stock.adobe.com

S bolesťou krížov majú určite skúsenosti mnohí z vás. Ak nie rovno s dlhodobou, tak „aspoň“ s náhlou bolesťou, ktorej bežne hovoríme seknutie v krížoch. O nepríjemnú záležitosť však ide v oboch prípadoch.

Vážne prípady vyžadujú lekára

Bez ohľadu na to, či vás seklo v krížoch v posilňovni, alebo pri kopaní jamy, do ktorej vám predajca certifikovaných žúmp Bratislava dovezie žumpu pre váš nový dom, či chatu, prípadne pri inej činnosti, ide o silnú a pichavú bolesť, ktorá sa dá dobre lokalizovať. Spôsobuje ju posunutie medzistavcovej platničky, ktorá mechanicky „tlačí“ na nervy.

V prípade dlhodobej bolesti je nástup skôr pozvoľnejší. Miesto bolesti sa v takýchto prípadoch (aspoň obvykle) nedá úplne presne lokalizovať. Pôvodom totiž býva dlhodobé poškodenie nervov, kvôli ktorému je bolesť opakujúca sa. Aj v takomto prípade však môže ísť o bolesť, ktorá vám znemožní plnohodnotne fungovať, napríklad aj v prípade, že ste sa chystali na niektorú z najlepších akcií v Bratislave tento víkend.

A aj keby máte náhradný program, napríklad v podobe zábavných hier na PS5, či zaujímavej knihy, bolesť krížov vám znepríjemní aj takéto činnosti. Ako si teda pomôcť pri seknutí v krížoch alebo pri dlhodobej bolesti?

Ešte predtým, ako vám poradíme, však musíme pripomenúť, že v prípade vážnejších zdravotných problémov by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Lekári, či zdravotné sestry nenosia zdravotnícke oblečenie len pre parádu. Práve oni vám dokážu najlepšie pomôcť.

Seknutie v krížoch

A teraz k tomu, čo môžete urobiť vy sami. Ak budeme hovoriť o seknutí a teda náhlej bolesti krížov, hneď na začiatku je dôležité teplo a kľud. Na miesto bolesti si priložte niečo teplé (napr. termofor) a pridať môžete aj náplasť proti bolesti a tiež niečo na uvoľnenie svalov.

Okrem takejto rýchlej pomoci je potrebné aspoň 24 (ideálne 48) hodín dodržiavať minimálny pohyb v oblasti krížov. Vďaka tomu sa platnička „vráti“ na pôvodné miesto a pocítite významnú úľavu od bolesti.

Ústup bolesti by vás však nemal príliš uchlácholiť. Keďže došlo k poškodeniu obalov nervov, ktoré slúžia na ich ochranu a výživu, je dobré načas začať užívať výživový doplnok, ktorý vám pomôže s obnovou obalov nervov.

Dlhodobá bolesť

Výživa pre nervy je esenciálna v druhom prípade a teda pri dlhodobej bolesti. Tá je totiž obvykle spôsobená „opotrebovaním“ nervov a ich obalov, ktoré telo s rastúcim vekom už nedokáže kompenzovať.

Z toho dôvodu by nebolo príliš efektívne snažiť sa len potláčať bolesť. Opakovane by sa totiž vracala. Lepším riešením je vyživovať nervy a ich obaly, čo v lepšom prípade môže viesť až k vymiznutiu bolesti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.