Mágia sódy bikarbóny v našom živote

Sóda bikarbóna - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Prečítajte si 40 rád pre vašu domácnosť, kuchyňu i kozmetiku. Budete prekvapení, kde všade ju môžete využiť. Stačí iba pár lyžíc a zázrak je na svete.

Nie je azda kuchyňa, kde by sa nepoužívala. Áno, hovoríme o sóde bikarbóne alebo jedlej sóde, z učebnice poznáte chronicky známy vzorec NaHCO3.

Niekto ju pridáva do koláčov namiesto prášku do pečiva, iní si zase dajú mokka lyžičku, keď sa prejedli. No dobré je ju raz za čas použiť aj na očistenie zubov.

Je cenovo dostupná a okrem kuchyne ju môžete použiť v mnohých oblastiach života. A hlavne - nebudete mať žiadne vedľajšie účinky.

Prečítajte si našich 40 rád kde všade ju môžete využiť1. Ak máte suchú pleť, pridajte kávovú lyžičku (stačí aj pol) sódy do misky s teplou vodou. Oplachujte si s týmto roztokom tvár.

2. Na zmäkčenie tvrdej vody a zjemnenie pleti stačí pridať 100 g sódy do teplej vody pred kúpaním.

3. Zmierniť bolesť nôh po náročnom dni môžete pridaním 3 čajových lyžičiek sódy do 5 litrov vody. Na príliš unavené nohy je pomer - 4 lyžice sódy a 5 litrov teplej vody.

4. Môžete ju použiť namiesto dezodorantov, ak máte pocit, že žiadny nepomáha. Stačí sa ňou jemne poprášiť pod pazuchami.

5. Ak sa vám veľmi potia nohy, dajte si trochu jedlej sódy do topánok. Potom ich jednoducho vyprášte. Pred obutím si do nich nasypte novú sódu. Ale pozor, urobte to iba v takom prípade, že si topánky nebudete nikde inde vyzúvať ako doma. Do starých ponožiek dajte dve lyžice sódy a vložte do použitých topánok na noc - potom nebudú páchnuť.

6. Uštipla vás včela, osa alebo komár? Naneste si na miesto mierne vlhkú sódu, čo vám pomôže odstrániť bolesť a pálenie. Pomáha aj pri popŕhlení žihľavou.

7. Zápach z čalúnenia môžete ostrániť tak, že povrch posypete sódou a po niekoľkých hodinách vysajete. Rovnaký postup aplikujte pri koberci, ale vysajte ho už po 15 minútach.

Zdroj: shuterstock.com


8. Smrdí vám v chladničke? Nechajte tam tanierik s 50 g sódy a o niekoľko dní neskôr ho vysypte do dresu a prečistíte si tak aj výlevku. Na zapchanú výlevku stačí 1 šálka jedlej sódy, potom pár šálok horúceho octu a 1 l horúcej vody.

9. Zelená zelenina, napríklad hrach či fazuľky si udržia intenzívnejšiu farbu, pokiaľ do vody pri varení pridáte trochu sódy. Zelená zelenina (brokolica, špenát atd.) si zachová prírodnú farbu pokiaľ počas varenie pridáte lyžičku tohto prášku.

10. Zeleninu, ovocie i šalát umyjete dôkladne, keď pridáte na liter vody lyžičku alebo dve sódy bikarbóny.

11. Ak máte príliš kyslé ovocie, problém vyriešite pridaním „pomedzi prsty" sódy na kilogram.

12. Chcete, aby sa vám rýchlejšie uvarili fazuľa alebo ostatné strukoviny? Pridajte lyžičku sódy na 4 litre vody. Navyše to pomáha proti plynatosti.

13. Aj kapustu uvaríte rýchlejšie a navyše zachováte vitamíny. Stačí ak pridáte do hrnca lyžičku sódy.

14. Čaj i káva budú obzvlášť voňavé, ak pridáte štipku sódy do šálky.

15. Pre neutralizáciu kyslého povlaku a prevenciu zubného kazu - vypláchnite si ústa po jedle lyžičkou sódy, ktorú rozmiešate v pohári s v vodou. Je to výborný liek aj na afty. Do sódového roztoku raz do týždňa ponorte zubnú kefku, ktorá sa vám cez noc vydezinfikuje.

16. Sóda bikarbóna sa hodí pri kombinácii s kyslými prísadami ako je ocot, či citrónová šťava, ale i s jogurtom a cmarom. Vyžaduje si však presné dávkovanie. Pozor! Pokiaľ pridáte veľké množstvo, môže to mať nepríjemnú chuť!

17. Zmäkčí mäso naložené v chladničke.

18. Ak trošku sódy pridáte do paradajkovej omáčky, pôsobí proti zvýšeniu kyseliny.

19. Používa sa i ako náhrada droždia alebo prášku do pečiva.

20. Odstráni pach z rýb na rukou. Odstraňuje i pach z umývačky riadu (medzi dvomi cyklami posypte dno).

21. Do čistiaceho prostriedku na umývanie riadu pridajte 2 lyžice sódy; riad bude lepšie umytý a bude mať pekný lesk.
Zdroj: shuterstock.com


22. Čistí kuchynskú dosku, chladničku i mikrovlnku. Na vlhkú kuchynskú handričku nasypte trošku sódy a utierajte s ňou. Nasypte trochu sódy na špinavý sporák a ľahšie sa umyje.

23. Z porcelánu odstraňuje škvrny od kávy a čaju, čistí termosku, hubky a utierky na riad. (Do 1/2 litra vody dajte 2 lyžice sódy a len niekoľko kvapiek umývacieho prostriedku).

24. Čistí pripálené hrnce - 5 lyžíc sódy dajte do vody, povarte a nechajte odstáť.

25. Do misky v pomere 1:1 dajte jedlú sódu a soľ do kúpeľa a dajte na nádržku WC.

26. Raz mesačne dajte do nádržky na WC pol balíčku sódy bikarbóny, nechajte pôsobiť cez noc a ráno iba jednoducho spláchnite.

27. Odstráni zatuchnutý vzduch napr. v chate - do starej ponožky nasypte 3 - 4 lyžice a zaveste do priestoru.

28. Leští strieborné a zlaté šperky, ale aj mramor. Dno pohára vysteliete alobalom, pridáte lyžičku sódy bikarbóny a zalejete vodou. Necháte pôsobiť cez noc. Pozor,sódou nemôžete čistiť PERLY.

29. Čistí očmudené tehly z krbu i záhradného grilu.

30. Je aj účinný liek proti lupinám - hrsť sódy si v masírujte do vlasov.

31. Na vybielenie bielizne pridáte 1/2 šálky do pracieho prášku.

32. Mnohé škvrny zmiznú, keď na ne dáte 4 lyžice sódy a 1/4 šálku teplej vody.

33. Ak vás bolí hrdlo, v pohári si rozmiešate lyžičku sódy a kloktajte. Známejší je asi recept s jedlou soľou, ale toto je alternatíva, keď je pre vás roztok slaný.

34. Odmrazuje chodníky.

35. Likviduje burinu medzi prasklinami v chodníkoch.

36. Udržuje zásaditú vodu v bazéne.

37. Sódu bikarbónu môžete raz za čas použiť na vyčistenie zubov.

38. Ak je vám zle po jedle a zdvihla sa vám kyselina, dá sa urobiť nápoj - lyžička sódy a trošku octu rozmiešame v pohári vody. Iba vypijeme a do pár minút sa vám uľaví.

39. Keď sa zrazí omáčka, treba tam dať štipku sódy.

40. Ak sa polejete kyselinou, zasiahnuté miesto si posypte sódou.

A niečo z medicíny

Ako prevencia rakoviny sa užíva lyžička denne. Lekár to odporučil klientovi s bolesťami brucha, kde mal metastázy. Bolesti do troch dní prešli a cítil sa dobre.

Princípom pôsobenia tejto receptúry je, že rakovinové bunky neznášajú zásadité prostredie, ktoré je človeku prirodzené (zdravý človek má mať pH 7,3 - 7,5). Rakovina sa rozvíja len v kyslom prostredí (pod pH 6 ). Kyslosť znamená chorobu.

Zdroj: i.ehow.com


Sóda je zásada a za pomocou cukrov (rakovinové bunky konzumujú 18x viac cukru než zdravé) prenikne priamo do buniek. Údajne aj ďalší alternatívni onkológovia v Európe už liečia rakovinu pomocou jedlej sódy.

Presne 3 diely javorového sirupu a jeden diel sódy bikarbóny zmiešať (napr. 15 lyžičiek sirupu a 5 lyžičiek sódy) premiešať, dať do hrnca na sporák. Zahrievame 5 minút, NIE PRÍLIŠ SILNO a miešať pokiaľ zmes nezhustne.

Na začiatku môžete zmes používať častejšie. Napríklad 3x denne jednu čajovú lyžičku. Inak stačí zjesť čajovú lyžičku 1x denne, a to ako dlhodobú prevenciu. Môžete ju rozpustiť vo vode, čaji alebo si ju natrieť na chlieb. Javorový sirup môžete dočasne nahradiť medom.

Všeobecne platí: nejesť inak žiadny cukor v nápojoch ani v pokrmoch, s výnimkou trošky ovocia.

Ak máte nejaké rady, ktoré sme nenapísali, pošlite nám ich na adresu myzeny@markiza.sk alebo ich napíšte v komentároch.

Informácie sme čerpali z viacerých zdrojov na internete, vrátane stránky gaia2010.sk


BRATISLAVA/ redakcia Myženy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti