Granáty z vojenského skladu v Trenčíne nemali zmiznúť pred rokmi, ale len pár mesiacov pred škandálom

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Zdroj televízie Markíza tvrdí, že ešte v októbri 2016 im počty pri inventúre sedeli.

Pochybnosti vo vyšetrovaní zmiznutej munície. Granáty z vojenského skladu v Trenčíne nemali zmiznúť pred rokmi, ale len pár mesiacov predtým, ako sa škandál prevalil.  Markíze to potvrdil dôveryhodný zdroj. Vyšetrovanie však uviazlo na mŕtvom bode. Okrem personálne potrestaných vojakov a zamestnancov, nikto nenesie trestnoprávnu zodpovednosť.

Prvé správy o zmiznutej munícii prišli vlani v marci. Zo skladu v Trenčíne- Kubrej zmizlo 120 ručných granátov a 11 RPG protitankových striel. Politici tento škandál vnímali citlivo.

Neskôr sa prevalilo, že v ďalšom sklade chýbajú státisíce nábojov do malokalibroviek ale aj iný materiál. Tam stratu maskovali drevenými hranolmi. Počty ale nesedeli aj v iných skladoch. Minister Gajdoš nariadil veľkú inventúru.

„Nezmizlo to za posledné mesiace. Nie je vylúčené, že nedostatky sú z rozdelenia republiky," vyhlásil v decembri 2017 minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

No podľa dôveryhodného zdroja televízie Markíza minimálne v Trenčíne pravdepodobne nešlo v prípade granátov o starú záležitosť. Zmiznúť mali pár týždňov pred prevalením škandálu.

Náš zdroj tvrdí, že ešte v októbri 2016 im počty pri inventúre sedeli. Dvadsať percent arzenálu skontrolovali ručne, 80 zase podľa obalov, teda debničiek. Údajne to dokazujú dokumenty zo skladu. Tie mali podpísať viacerí zamestnanci. No keď o päť mesiacov, teda v marci, pripravovali muníciu na výdaj pre vojakov, niekoľko debien s granátmi tam už nenašli. Čo vraj aj nahlásili. No a potom sa to celé prevalilo.

V tejto súvislosti sme oslovili aj rezort obrany. Pýtali sme sa, či nám nové závažné informácie môžu potvrdiť. Odkázali nás na elitných policajtov z Národnej kriminálnej agentúry. Ich vyšetrovanie ale už pred časom zastalo na mŕtvom bode.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trenčín

Dôležité udalosti