Ministerstvo financií opozičnej SaS prisľúbilo, že výživové doplnky a jogurty vypustí zo zdaňovania

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výživové doplnky a jogurty by podľa opozičnej strany SaS nemali spadať do dane zo sladených nápojov. Uviedla to po rokovaní na Ministerstve financií (MF) SR na pondelňajšom tlačovom brífingu strany.

Rezort podľa liberálov prisľúbil, že v návrhu zákona tieto produkty vypustí zo zdaňovania. MF informáciu v tlačovej správe potvrdilo.

„Z ministerstva financií sme dostali prísľub, že výživové doplnky a jogurty nebudú spadať do tohto zdaňovania a ja dúfam, že tento prísľub aj ministerstvo financií dodrží. Keď budúci týždeň uvidíme návrh zákona, tak sa na to pozrieme, ale toto je výrazný úspech, či už strany SaS pre všetkých športovcov," povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Prečítajte si tiež:

Zákon chceli pozastaviť

Zdôraznil, že o návrh zákona by sa malo zaujímať aj novovytvorené Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR a jeho minister.

Podľa neho je dôležité sa postaviť za športovcov a ochrániť ich pred zbytočným zdaňovaním proteínových nápojov.

SaS žiadala, aby bol zákon o dani zo sladených nápojov úplne pozastavený, MF to však odmietlo.

Prečítajte si tiež:

Štát potrebuje peniaze

Podpredseda SaS Marián Viskupič považuje za pozitívne, že je zákon prijímaný v štandardnom legislatívnom procese. Ocenil, že MF priznalo, že zdravotný aspekt je druhoradý a celý návrh je len o tom, že štát potrebuje peniaze, a preto robí konsolidáciu.

Zároveň dodal, že vláda získa daňou zo sladených nápojov do štátneho rozpočtu 100 miliónov eur, no stále nie sú známe informácie o tom, ako bude konsolidovať 1,3 miliardy eur.

Z tohto dôvodu chce SaS pokračovať so svojimi pripomienkami a opäť navrhnúť, aby sa o návrhu zákona v Národnej rade SR vôbec nerokovalo.

Aj rastlinné alternatívy

Ohlásené zmeny v dani zo sladených nápojov ocenil aj Inštitút moderného spotrebiteľa.

Jeho riaditeľ Filip Kužma podčiarkol, že úpravou návrhu rezort financií zabránil výraznému zdražovaniu rastlinných alternatív, jogurtových a mliečnych nápojov, ale aj nápojov pre športovcov.

„Sme radi, že stovky tisíc športovcov, ale aj ľudí s laktózovou intoleranciou si od nového roka nebudú priplácať za svoje obľúbené produkty," uzavrel.

Pozrite si aj túto reportáž. Ministerstvo športu bude úradovať v jednej z najlukratívnejších budov. Koľko nás to bude stáť, zatiaľ nevieme:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.