Rómovia zo Zborova začali pred dvomi rokmi stavať domy. Boli sme sa pozrieť, ako napredujú práce

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Problematika bývania ľudí z marginalizovaných komunít v najväčšej obci Bardejovského okresu je pritom viac než akútna. Otvorene to priznáva aj starosta.

Svojpomocná výstavba rodinných domov v Zborove sa dostáva do finálnej fázy. V najväčšej obci bardejovského okresu sa do nej pustili miestni Rómovia. Predtým si však museli časť peňazí nasporiť a väčšinu prác aj sami odpracovať.

Rodina Jozefa Mika patrí medzi tie, ktoré sa pred šiestimi rokmi rozhodli zmeniť svoje bývanie. S výstavbou začali pred necelými dvomi rokmi. Ľudia z neziskovej organizácie im pomohli s prípravou všetkých podkladov a povolení.

„Všetko je postavené na tom, že oni nedostávajú nič zdarma. To znamená, že celý dom aj pozemok, všetko si financujú sami z vlastných peňazí, či už nasporených peňazí alebo z úveru,“ hovorí Marián Zeman, riaditeľ neziskovej organizácie Projekt domov.

Aktuálne má prvých šesť domov hotových hrubú stavbu. Pokračovať ešte musia vnútri a dokončiť treba aj fasádu. Väčšinou svojpomocne. Termín dokončenia preto len odhadujú.

Prečítajte si tiež:

​V svojpomocnej výstavbe takýchto rodinných domov chcú v Zborove pod Makovickým hradom pokračovať. Potenciálnych stavebníkov už na to v súčasnosti pripravujú.

Problematika bývania ľudí z marginalizovaných komunít v najväčšej obci Bardejovského okresu je pritom viac než akútna. Otvorene to priznáva aj starosta.

„Niekoľko desiatok, až možno sto - dvesto bytových jednotiek potrebujeme vybudovať, lebo kapacita nie je dostatočná. Určite nám bude treba ísť aj do výstavby nájomných bytov, ale toto je cesta do budúcna,“ priblížil starosta Ján Šurkala.

Keďže väčšinu prác miestni robia svojpomocne, o to zaujímavejšia je cena. Jeden dom takto vyjde na približne 23- až 30-tisíc eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.