Veľký prehľad cien samozberu jahôd. Našli sme aj lokalitu, kde sumu medziročne znížili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sezóna samozberu jahôd sa postupne rozbieha. Pozreli sme sa na viacero lokalít naprieč Slovenskom. Niekde už brány otvorili, inde sa ešte len chystajú.

Leto sa pomaly blíži a ešte pred jeho nástupom si už tradične začíname pochutnávať na jahodách. Medzi Slovákmi nesmierne populárny samozber sa už postupne rozbieha.

Ponúkame vám preto prehľad niektorých jahodovísk naprieč Slovenskom. Niekde už samozber spustili, inde sa tak ešte len stane.

Pozreli sme sa aj na cenníky, ktoré niekde prepisovali smerom nahor, no našli sme aj lokality, kde ceny zostali rovnaké. Dokonca však na jednom mieste cenu aj znížili.

Rajka

V tejto maďarskej obci neďaleko slovenských hraníc plánujú otvoriť jahodové polia koncom mája. Platiť je možné len v hotovosti.

V prípade, ak si nazbierate pod desať kilogramov jahôd, vyjde vás jeden kilogram 980 forintov, čo je zhruba 2,50 eura. Nad toto množstvo je suma 930 forintov (2,4€).

Otvorené budú mať od pondelka do nedele v čase od ôsmej hodiny ráno do 19.00 hod.

Trnovec nad Váhom

Na tejto obľúbenej plantáži pri Šali začínajú so samozberom jahôd v stredu 15. mája. Majiteľka Helena Abrahámová pre TVNOVINY.sk uviedla, zber bude trvať asi štyri týždne.

„Otvorené bude všetkých sedem dní od ôsmej do dvanástej a potom od 13. hodiny do vyzbierania.“

Podotkla, že ceny zostali rovnaké ako minulý rok. „Samonazbierané máme po 3,5€ za kilogram, nazbierané z osem, druhú triedu za päť eur. Platba len v hotovosti.“

Prečítajte si tiež:

Bardoňovo

V tejto obci v novozámockom okrese otvorili samozber v pondelok 13. mája. Ako nám bolo povedané, potrvať by mal zhruba tri týždne, t. j. do nedele 2. júna.

Jahody si tu ľudia môžu prísť nazbierať v pondelok až piatok od ôsmej rána do šiestej hodiny večer, v sobotu majú otvorené v intervale 7.00-12.00 hod.

„Oproti minulému roku sa cena samozberu zvýšila o 30 centov, nazbieraný kilogram šiel hore o jedno euro,“ dodal zamestnanec s tým, že platba kartou nie je možná.

Samonazbierané jahody tak tento rok stoja 3,3 eura/kg, už nazbierané sedem eur.

Dvory nad Žitavou

Ďalšia lokalita v okrese Nové Zámky otvorí svoje brány milovníkom tohto šťavnatého ovocia v priebehu tohto týždňa.

„Presný dátum zatiaľ nevieme, nakoľko to závisí od počasia a zrelosti jahôd. Samozber by mal následne trvať cca dva-tri týždne,“ povedala Vivien Gallová zo spoločnosti Emilove Sady.

Priblížila, že oproti roku 2023 cenník nemenili, výnimkou sú poukážky, ktoré mierne zdraželi. Kilogram samonazbieraných jahôd teda stojí 3,3 eura, tie na predajni osem eur.

Zaplatiť môžete dvoma spôsobmi – v hotovosti alebo zakúpenou poukážkou. Na predajni však akceptujú aj platobnú kartu.

Otvorené majú od utorka do soboty, v čase od ôsmej hodiny do 18.00 a v nedeľu medzi 8.00-12.00 hod.

„Otváracia doba však vždy závisí od počasia a dostatku zrelých jahôd, preto je potrebné pred príchodom si otváraciu dobu overiť,“ doplnila Gallová.

Majcichov

Na poliach v tejto obci pri Trnave už samozber podľa majiteľa Jozefa Pinčeka začal a bude trvať štyri týždne.

Aj oni boli nútení dvihnúť ceny.

„Kilogram samonazbieraných jahôd stúpol o desať centov na súčasných 2,7€. Za už nazbieraný kilogram si ľudia priplatia medziročne viac o 50 centov, aktuálne 5,5 eura,“ uviedol.

Otvorené majú od 6.00 do 18.00 hod., vrátane víkendov. Platiť sa dá v hotovosti aj kartou.

Prečítajte si tiež:

Vlčkovce

Táto plantáž v trnavskom okrese tento rok samozber nebude mať. Potvrdil nám to majiteľ Miroslav Sedlák.

Bučany + Veselé

Spoločnosť Plantex má k dispozícii tri plantáže pri Trnave a Piešťanoch – v Bučanoch, vo Veselom a v Borovciach.

Na jednej z predajní nám povedali, že otvorené sú len prvé dve miesta. „Samozber sme otvorili v pondelok 13. mája v Bučanoch o pol ôsmej ráno a vo Veselom o desiatej. Otvorené je do vyzbierania, zber bude trvať asi tri týždne.“

Ako jedni z mála tu ceny medziročne nedvíhali. „Samozber stojí 3,5€, kilogram nazbieraných jahôd šesť eur,“ dodali. Platba možná aj kartou.

Drietoma + Záblatie

Na týchto plantážach pri Trenčíne majú v ponuke kilogram samonazbieraných jahôd za 3,5 eura, rovnaké množstvo obraté na predajni stojí raz toľko (7€).

Majiteľ, samostatne hospodáriaci roľník Adam Šargavý ozrejmil, že oproti minulému roku ceny zdvihli o desať percent.

Brány otvorili verejnosti v piatok desiateho mája. „Zber bude trvať zhruba tri najbližšie týždne, postupne sa rozbieha. V pracovné dni máme otvorené od pol siedmej do pol desiatej ráno a poobede od šestnástej do 19. hodiny,“ povedal.

Horná Streda

Lokalita pri Piešťanoch začala tento rok s predajom jahôd v pondelok 13. mája. „Otvorené máme od siedmej do 17. hodiny, respektíve do vyzbierania poľa, keďže tento rok je jahôd menej,“ povedala nám jedna zo zamestnankýň, podľa ktorej bude zber trvať asi dva týždne.

Aj tu dvíhali ceny nahor. „Samonazbierané jahody sú po 3,5€ za kilogram, už nazbierané stoja 6,50 eura. Ceny sú vyššie o 50 centov, respektíve o 1,5 eura.“

Platba kartou momentálne nie je možná.

Prečítajte si tiež:

Rudina

Aj na severe Slovenska je možnosť natrhať si jahôd koľko chceme. Plantáž v Rudine pri Kysuckom Novom Meste chce podľa slov Petra Macuša zo spoločnosti Pema Jahody otvoriť koncom mája.

„Otvorené by malo byť od pol siedmej do pol dvanástej a poobede od pätnástej do 18. hodiny.“

Ozrejmil, že pravdepodobne sa navýši aj cena. „Samozber bude drahší o desať centov, z 2,8 eura pôjdeme na 2,9€.“

Košík nazbieraných jahôd s hmotnosťou 2,5 kilogramu bude stáť 12 eur, oproti minulému roku sa však táto cena nezmenila. Platba kartou je problematická, Macuš preto odporúča zákazníkom vziať si hotovosť.

Návojovce

V tejto mestskej časti Partizánskeho začali so zberom jahôd v piatok (10. 5.). Otvorené majú sedem dní v týždni od siedmej rána do osemnástej hodiny.

Majitelia nás upozornili, že oproti predošlému roku zdvihli len cenu samonazbieraných jahôd, a to o desať percent (z troch na 3,3 eura).

Už naoberaná rovnaká váha zostala nemenná - sedem eur. Platba možná len v hotovosti. Zistili sme tiež, že zber jahôd u nich bude pokračovať ešte asi tri týždne.

Tekovská Breznica

Spoločnosť Sady Tekova sprístupní plantáže v tejto obci pri Žarnovici od pondelka 20. mája. Konateľ Marek Šály vysvetlil, že v deň zberu budú mať otvorené od šiestej rána do 19. hodiny.

„Nebude však otvorené každý deň. Po vyzbieraní bude dva-tri dni zatvorené, kým dozrejú ďalšie jahody.“

Aj v tomto prípade museli zvýšiť ceny. „Samozber sa zvýšil o 50 centov, z 2,70 na 3,20 eura, už nazbieraný kilogram stúpol z päť na šesť eur,“ doplnil. Platba kartou možná.

Prečítajte si tiež:

Košické Oľšany

Toto jahodovisko v okrese Košice-okolie začína so samozberom v sobotu 18. mája. Katarína Miková z farmy, ktorá ho vlastní, uviedla, že jahody budú ponúkať asi tri týždne.

„Po skúsenostiach už pružne reagujeme na to, v akom stave je pole, vzhľadom na počasie. Otvárací čas zverejňujeme deň vopred,“ vysvetlila.

Ceny upravili len sčasti. „Samozber je nezmenený, a síce 4,5€ za kilogram, nazbierané množstvo sa zvýšilo o 50 centov za aktuálnych sedem eur.“ Zaplatíte tu len v hotovosti.

Močarany

Mestská časť Michaloviec podľa slov Miriamy Baňasovej so samozberom v rámci tohtoročnej sezóny ešte len plánujú začať.

„Veríme, že sa tak stane koncom tohto týždňa. Otvorené bude od ôsmej do 18. hodiny každý deň, avšak závisí od počtu zákazníkov.“

Jahody si tu ľudia budú môcť nazbierať zhruba štyri týždne. „V prípade samozberu sme cenu zdvihli o desať centov z doterajších 3,2 eura na 3,3. Cenu už nazbieraného kilogramu sme však znížili zo sedem na šesť eur.“

S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude dať platiť už aj kartou.

Vinné

Aj toto jahodovisko pri Michalovciach sa ešte len sprístupní pre verejnosť. Podľa Jarmily Čejkovej by sa tak v prípade ideálneho počasia mohlo stať už tento víkend, v opačnom prípade na začiatku budúceho týždňa.

„Samozber by mal po spustení trvať asi 20 dní. Otvorené bude každý deň od siedmej rána do 17.00,“ uviedla.

Ceny medziročne nemenili. „Tri eurá sú za kilogram samonazbieraných jahôd, za už nazbierané ovocie zákazník zaplatí len v hotovosti 4,5 eura,“ uzavrela.

Pozrite si reportáž o začiatku samozberu jahôd pri Trnave:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.