Po narodení nepočulo, teraz je všetko inak. Dievčatko podstúpilo génovú terapiu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dievčatko, ktoré sa narodilo nepočujúce, teraz počuje. Nie je za tým zázrak, ale veda. Britka je jednou z hŕstky pacientov, ktorí podstúpili génovú terapiu s cieľom obnovy sluchu.

Opal, ktorá má 18 mesiacov, sa narodila s úplnou stratou sluchu. Jednoducho povedané, vôbec nereagovala na zvuk. Dnes už počuje.

„Keď som videla, že sa otočila za tlieskaním, bola som ohromená. Neverila som, že to naozaj zabralo,“ povedala matka dievčatka. Hovorí o génovej terapii, ktorú Opal podstúpila v rámci celosvetovej štúdie expertov.

Tí vychádzali z vedomosti, že dievčatko má, podobne ako jej staršia sestra, chybný gén, pre ktorý sa impulzy z vnútorného ucha neprenášajú do mozgu. Unikátnou génovou terapiou liečili Opal tak, že jej počas operácie implementovali funkčnú kópiu chybného génu.

„Táto operácia je veľmi podobná tej, pri ktorej sa vkladá ušný implantát. Vyvŕta sa diera do kosti za uchom a zavedie sa do nej katéter. Cez neho sme aplikovali veľmi malé množstvo génovej terapie,“ opísal postup pediater Richard Brown.

Prečítajte si tiež:

Postupný návrat sluchu

Sluch nadobúdalo dievčatko postupne. Najprv počulo len šepot, štyri týždne po zákroku reagovalo prakticky na všetky zvuky a veľmi rýchlo začalo aj komunikovať na základe toho, čo počulo. Vo svojich 18 mesiacoch hovorí slová ako „ahoj“ či „tato“.

Výsledky nadchli nielen rodičov, ale aj lekárov, ktorí priznali, že až taký pozitívny výsledok nečakali. Liečba malej Britky dáva, samozrejme, nádej všetkým nepočujúcim, ktorí majú rovnakú diagnózu, s akou sa narodila ona, tá je však pomerne zriedkavá.

Briti hlásia, že okrem Opal sa podarilo vrátiť sluch aj ďalšiemu dieťatku, v USA sa podobným spôsobom podarilo zlepšiť sluch dospievajúcemu chlapcovi. V Číne sa zákrok podaril u piatich zo šiestich pacientov. Takáto génová liečba je vo svete stále takpovediac v plienkach, no má sľubnú budúcnosť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.