Keď si človek berie drogu, nevie, čo všetko obsahuje. Niektoré látky môžu byť smrteľné, varuje odborníčka

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Mladý muž zomrel po predávkovaní v klube, pred pár týždňami stredoškolák na internátnej izbe. Odborníčka varuje, že európsky trh bude zamorený nekvalitnými drogami, ktoré obsahujú chemickú látku fentanyl. Ten je násobne silnejší ako heroín a pri nadmernom užití môže spôsobiť smrť.

Slovensko zasiahla tragédia v nočnom klube v Bratislave, kde na predávkovanie zomrel 27-ročný muž a ďalšie dve ženy previezli v zlom stave do nemocnice. 

Svedkovia opísali, že videli ležať pri toaletách ľudí v bezvedomí, ktorých ošetrovali záchranári. Dokonca videli pri WC aj sáčky, pravdepodobne s drogami. Na akcii bolo vraj extrémne teplo a dusno. Jedna zo žien mala v tele tri rôzne druhy drog.

Len pred pár týždňami na stredoškolskom internáte zomrel 17-ročný mladík. Aj tu mohli byť príčinou drogy, konkrétne extáza.

Odborníčka vysvetľuje, že smrteľná môže byť kombinácia drog, kombinácia drog s alkoholom, ale aj zloženie drogy, ktoré si užívateľ málokedy overí. 

Organizácia Odyseus, ktorá sa venuje aj ľuďom užívajúcim drogy, v stanovisku hovorí, v spoločnosti sú stále hlboko zakorenené predsudky voči týmto ľuďom.

„Užívanie drog a teda aj alkoholu je prítomné na mnohých nočných podujatiach. Skôr ako čakať, že sa to zmení, je potrebné informovať a vzdelávať mladých ľudí, ktorí sa v živote s drogami stretnú, aby mohli robiť informované rozhodnutia,“ uvádza organizácia.

Prečítajte si tiež:

Testy na pridané látky

Podľa Európskeho monitorovacieho centra zomrelo v roku 2023 na Slovensku na predávkovanie drogami 28 ľudí. 

Veľmi nebezpečná situácia nastáva, keď je do drogy primiešaná látka, ktorá by tam nemala byť. Bežný užívateľ to nemá ako zistiť. 

Štatutárna zástupkyňa OZ Odyseus Dominika Jašeková hovorí, že napríklad v USA boli prípady, keď si niekto kúpil kokaín a daná látka obsahovala fentanyl. Ide o látku stokrát silnejšiu než heroín.

Poukazuje na to, že najrizikovejší aj z pohľadu návykovosti je alkohol. Keďže je legálny, jeho výroba podlieha prísnym reguláciám. To sa o tvrdých drogách nedá povedať a preto nie je jasné, čo presne obsahujú.

„Osoba, či si drogu kupuje, nevie, čo si dáva,“ upozorňuje Jašeková na riziká. Práve preto v susednom Rakúsku mimovládne organizácie poskytujú testovanie drog.

Slovenská organizácia Odyseus sa o niečo podobné snaží na letných festivaloch a hudobných podujatiach. Nemôžu však robiť komplexný rozbor drogy ako v Rakúsku aj pre naše prísne zákony. 

„Minulý rok sme na jednom festivale distribuovali test na extázu dvom mužom, ktorí po otestovaní látky povedali, že sa rozhodli ju neužiť, lebo obsahovala silný halucinogén,“ konštatuje Jašeková.

K dispozícii sú aj fentanylové pásiky, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť tejto chemickej látky. Môže to teda zachrániť život.

Prečítajte si tiež:

Drogy budú mať horšiu kvalitu a budú nebezpečnejšie

Odborníčka dodáva, že najúčinnejšou prevenciou je drogy nikdy nebrať. Zároveň hovorí, že výskumy ukázali, že odstrašujúce kampane nepomáhajú a mladých neodrádzajú od drog. 

Keď už sa teda pre ne rozhodnú, najdôležitejšie podľa nej je mať čo najviac pravdivých informácií. Zastrašovaním a klamaním o drogách nepomáhame predchádzať tragickým koncom.

„Treba si zistiť informácie o danej látke a o dávkovaní, lebo niektoré látky sú pri nejakom množstve smrteľné,“ varuje Jašeková.

Odborníci odhadujú, že situácia s drogami na európskom trhu sa bude zhoršovať. Dôvodom je, že hlavným dodávateľom heroínu do Európy bol Afganistan. Odkedy ho ovládlo hnutie Taliban, dodávky sa radikálne znížili.

Výrobcovia drog sa preto musia „vynájsť“ a pravdepodobne budú heroín nahrádzať spomínaným fentanylom. Jeho výroba je lacnejšia a účinok silnejší.

„Predpoklad je, že predávkovaní bude u nás stále viac,“ varuje Jašeková.

Veľkú krízu spôsobuje táto chemická látka najmä v USA, kde denne zomierajú ľudia na predávkovanie. V roku 2022 zomrelo vyše 73-tisíc ľudí. Oproti roku 2019 sa toto číslo zdvojnásobilo.

Odborníci prosí verejnosť, aby nebola ľahostajná voči okoliu. O obozretnosť prosia najmä na festivaloch, ktoré sa už pomaly blížia.

„Leto je pred nami, čaká nás mnoho akcií, na ktorých môžeme byť svedkami a svedkyňami krízových situácií, nebuďme preto ľahostajní a pomôžme, ak vidíme, že niekto potrebuje pomoc. Užívanie drog nie je trestný čin, preto sa nebojte sebe alebo iným volať záchrannú pomoc, ak je potrebná,“ odkazuje organizácia Odyseus.

Pozrite si reportáž o zábave v nočnom klube, ktorá sa skončila pre 27-ročného muža tragicky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.