Pacientov so zápalovými ochoreniami čriev sú tisíce. Od včasnej diagnostiky odrádza bolestivá kolonoskopia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pacientov so zápalovými ochoreniami čriev sú tisíce a budú pribúdať. Dôvodom je najmä nezdravý životný štýl. Chorých od včasnej diagnostiky odrádza bolestivá kolonoskopia. Utlmenie nepríjemného vyšetrenia zdravotné poisťovne stále nepreplácajú.

Bolesti brucha, nechuť do jedla a hnačky. Crohnonovu chorobu má Katarína už 11 rokov. „Zakaždým som musela ísť na WC, veľakrát sa stalo, že som nedobehla. Potom som skončila na pohotovosti a odtiaľ ma poslali na gastro, zistilo sa to pri kolonoskopii,“ opísala Katarína. 

Črevné zápalové ochorenia trápia viac ako 15 000 Slovákov. Odborníci predpokladajú, že toto číslo sa v najbližších rokoch ešte zvýši. Súvisí to s nezdravým životným štýlom, nedostatkom pohybu či stresom. Netreba však podceniť už prvé príznaky.

„Hneď ako sú to hnačky s prímesou krvi alebo hlienu, prípadne bolesti, tak určite treba vyhľadať odbornú starostlivosť,“ uviedol Martin Huorka, predseda Pracovnej skupiny IBD Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. 

Prečítajte si tiež:

Pribúdajú choré deti

Najpočetnejšiu skupinu pacientov tvoria dospelí v produktívnom veku medzi 20. a 30. rokom života. Čoraz viac choré sú aj dospievajúce deti.

„Priebeh ochorenia u detí býva často agresívnejší ako u dospelých, čím je mladší, tým je to agresívnejšie. Ale nemusí to začať len krvavými stolicami, môže to byť aj miernejšími príznakmi,“ uviedla Iveta Čierna, predsedníčka Pediatrickej sekcie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. 

Kľúčovým diagnostickým nástrojom je kolonoskopia. Mnohých však toto vyšetrenie odrádza. Je bolestivé a ak ho chce pacient absolvovať s utlmením, musí si priplatiť, zdravotné poisťovne to nepreplácajú.

„Je to v priemere 50 eur. Pokúšame sa spolu s pacientskymi organizáciami, aby bol výkon uhrádzaný, zatiaľ neúspešne,“ povedal Tibor Hlavatý, prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. 

Podľa Andreja Wallnera, hovorcu rezortu zdravotníctva, bude daná problematika predmetom rokovaní so zástupcami odborníkov pre anestéziológiu, intenzívnu medicínu a gastroenterológiu.

Čakacie doby

Problémom sú aj čakacie doby. Pri kolonoskopii sa bavíme o mesiacoch. Špecialistov je málo a zároveň vidíme aj obrovské regionálne rozdiely.

Najlepšia situácia je v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Väčšina pacientov dostane termín do troch mesiacov. Tretina je vyšetrená do mesiaca.

Čakacie lehoty na kolonoskopiu.
Čakacie lehoty na kolonoskopiu. Zdroj: TV Markíza

Naopak, najhoršia situácia je v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Na konzultácie a vyšetrenia sa čaká aj viac ako polrok.

Čo sa týka detí, tam je stav alarmujúci. Čakacie lehoty sú v rozmedzí siedmich mesiacov až roka. V rámci Slovenska totiž máme len 50 detských špecialistov. No platí, že ak ide o akútny stav, dieťa musí byť vyšetrené okamžite.

Čakacie lehoty u detí.
Čakacie lehoty u detí. Zdroj: TV Markíza

Pacienti si môžu vybrať aj súkromné ambulancie so skoršími termínmi, ale tam si už musia priplatiť.

Pozrite si príspevok k čakacím dobám na vyšetrenie u gastroenterológa: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.