VIDEO: Polárna žiara vyčarovala nad Gerlachom a Veľkou Javorinou úchvatné nebeské divadlo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lovca búrok prekvapilo, že bol jav viditeľný voľným okom počas celej noci. Jeho kolega tvrdí, že si splnil sen.

Uplynulý víkend si užili najmä lovci nebeských úkazov. Môže za to najsilnejšia slnečná búrka za viac ako dve desaťročia, ktorá v piatok zasiahla Zem a vyvolala veľkolepé svetelné predstavenia.

Mimoriadne jasná polárna žiara, ktorá sa objavila cez víkend takmer nad celým Slovenskom, nadchla nielen astrofotografov, ale aj bežných ľudí. Odfotili ju stovky nadšencov zo všetkých kútov krajiny.

„Chcelo sa mi plakať a kričať naraz, ale len som ticho obdivoval výhľad. Lady aurora sa tiahla nad oblohou až k obzoru. Tu, v stredných zemepisných šírkach. Aká to bola šou... niečo, čo si budem pamätať do konca života,“ napísal k svojmu krátkemu filmu astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý si podľa svojich slov splnil veľký sen.

Polárnu žiaru zachytil nad naším najvyšším vrchom - Gerlachovským štítom. Pri takomto unikátnom pohľade bolo treba splniť niekoľko podmienok.

„Maximálna slnečná aktivita s niekoľkými prudkými slnečnými erupciami smerujúcimi priamo k Zemi, dobré poveternostné podmienky a pokojná atmosféra okolo vysnívaného jazera. Niekoľko neúspešných pokusov ma priviedlo k včerajšej noci so šialenými farebnými polárnymi žiarami nad našimi najvyššími horami,“ napísal astrofotograf. 

Prečítajte si tiež:

​Úchvatným videom zachytávajúcim polárnu žiaru sa pochválil aj fotograf Jozef Dovičin. Nebeské divadlo zaznamenal z vrchu veľká Javorina s pomocou troch fotoaparátov. Nafotil 2400 záberov, z ktorých zostrihal vyše štvorminútové video.

„Prekvapilo ma, že tam bolo len niečo cez 10 ľudí. Minulý rok, keď sa tiež vedelo dopredu, že má byť polárna žiara tak tam bolo cez 100 ľudí najmenej. Nečakal som, že bude možné ju (polárnu žiaru) vidieť voľným okom celú noc,“ uviedol pre TVNOVINY.sk fotograf, ktorý je známy aj ako lovec búrok.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.