Novou predsedníčkou Súdnej rady SR sa stala sudkyňa a jej členka Marcela Kosová

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novou predsedníčkou Súdnej rady SR sa stala sudkyňa a jej členka Marcela Kosová. Členovia Súdnej rady ju zvolili na svojom utorkovom zasadnutí. Za jej zvolenie hlasovalo 13 členov z 15 prítomných.

Prečítajte si tiež:

Chce navštíviť sudcov

Kosová by ako prvé vo funkcii chcela navštíviť všetkých sudcov, s ktorými podľa jej slov bývalý predseda Súdnej rady nekomunikoval.

Zároveň poznamenala, že počas svojho pôsobenia nikdy nevybočila z pragmatizmu, sudcov nikdy bezbreho neobhajovala a zastávala sa ich pred dehonestujúcimi útokmi.

Členka Súdnej rady Lucia Berdisová, ktorá hlasovala proti zvoleniu Kosovej, jej vyčítala napríklad nekonštruktívne pristupovanie k diskusii o právomociach predsedu Súdnej rady a k odpovedaniu na otázky sudcov.

Kosová jej hlasovanie očakávala, vyplývalo podľa nej z jej vyjadrení.

Člen Súdnej rady Peter Šamko, ktorý novú predsedníčku vo voľbe podporil, svoju voľbu odôvodnil tým, že predsedom Súdnej rady by mal byť opäť sudca.

Podľa neho má dlhoročná sudkyňa najlepšie predpoklady na funkciu.

Napojenie na politiku vylučuje Harabina, tvrdí

Napojenie Štefana Harabina na politiku vylučuje jeho prípadnú kandidatúru na člena Súdnej rady. Poukázala na to novozvolená predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová na utorkovej tlačovej besede.

Skonštatovala, že aj v zmysle štandardov európskej siete súdnych rád alebo Poradnej rady európskych sudcov pri Európskej komisii člen Súdnej rady nemá mať napojenie na politiku nejaké obdobie predtým, ako sa stane jej členom.

„Keďže pán Harabin je napojený na politiku, aj keď bol formálne občiansky kandidát, napríklad na prezidenta, tá podpora niektorých politických strán tam bola, takže podľa mňa toto vylučuje, aby mohol byť členom Súdnej rady, ale je to kompetencia parlamentu, koho nám takto dajú," doplnila.

O nominácii exministra spravodlivosti Harabina na člena Súdnej rady SR informoval v apríli poslanec za SNS Rudolf Huliak. Na Harabinovi sa podľa jeho slov dohodli poslanci SNS spolu so šéfom SNS Andrejom Dankom.

Poslanec Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) vtedy podotkol, že zhodnúť sa v koalícii na Harabinovej nominácii bude problematické.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súdnictvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.