Transportér CV90 sa stane súčasťou našej výzbroje. Slovenské firmy sa na výrobe podieľajú významným dielom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bratislava hostí medzinárodný veľtrh vojenskej techniky. Na výstavisku môžu ľudia vidieť novinky z obrannej a bezpečnostnej technológie, no aj klasické kúsky slovenskej armády. Na veľtrhu sa predstavil aj pásový obrnený transportér CV90, ktorý sa stane súčasťou našej výzbroje. Pozemné sily dostanú desiatky týchto vozidiel.

Nízky prelet leteckej vojenskej techniky aj ukážky práce ozbrojených síl a hasičského zboru. Veľtrh otvorili akčnými zásahmi.

„Prezentuje sa tu viac ako 100 vystavovateľov z 12 krajín vrátane Slovenska. Jednou z noviniek, ktoré sa tu budú prezentovať, je samohybný mínomet AM120 zo slovenskej produkcie od ZTS,“ povedala Martina Macková, hovorkyňa Incheby. 

Technika pre Slovensko

Na veľtrhu sa objavili aj pásové vozidlá pechoty CV90. Pred rokom a pol si ich naša armáda zazmluvnila v počte 152 kusov. Vozidlá budú vyzbrojené vežou s 35-milimetrovým kanónom.

Na veľtrhu ich prezentuje švédsky výrobca. Potvrdil, že kontrakt pre Slovensko pomaly dostáva reálne kontúry.

Prečítajte si tiež:

Vyrábať ich budú aj u nás

Tieto bojové vozidlá budú z veľkej časti vyrobené na Slovensku, súčasťou kontraktu bolo aj zapojenie nášho obranného priemyslu. U nás sa bude vyrábať napríklad veža tohto vozidla. Podľa zmluvy majú mať naše zbrojárske firmy až 40-percentný podiel. 

Prináša to aj zamestnanosť, len v súvislosti s produkciou veží vyrástla aj nová výrobná hala.

Prvý prototyp má prísť na Slovensko na budúci rok v máji. Do troch rokov by mali postupne pribúdať ďalšie desiatky týchto strojov. 

Minister hovorí o zmluve ako o nevýhodnej

Minister obrany Robert Kaliňák po nástupe do funkcie hovoril, že zmluva so švédskym výrobcom je pre Slovensko nevýhodná, aktuálne tvrdí, že v prípade kontraktov na bojové vozidlá, ktoré realizovala predchádzajúca vláda, sa bude snažiť vyvážiť zmluvné záväzky.

„Má to svoje chybičky, ale myslím si, že v rámci intenzívnych diskusií s obidvoma výrobcami nájdeme ten vyvážený vzťah,“ uviedol minister. 

Podľa generála vo výslužbe pásové bojové vozidlá naša armáda potrebuje ako soľ a aj v dnešnej dobe, keď sa čoraz viac nasadzujú do bojov drony, majú svoje opodstatnenie. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.