Zdražovanie naďalej spomaľuje. Slováci to už pocítili aj v oblastiach, na ktoré sú najcitlivejší

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Analytika sme sa pýtali, čo môžeme čakať v obchodoch v najbližších mesiacoch.

Inflácia u nás naďalej spomaľuje. Je dokonca najnižšia za posledné tri roky. Slováci to už cítia napríklad na cenách mlieka, syrov alebo vajec.

Inflácia klesá už 15 mesiacov po sebe a dostala sa k dvom percentám. Zdražovanie navyše spomaľuje v dvoch dôležitých oblastiach, na ktoré sme najcitlivejší.

Práve na potraviny a bývanie míňajú slovenské domácnosti najviac zo svojho rodinného rozpočtu. Tieto dve položky zaberajú približne polovicu všetkých výdavkov.

Zdroj: TV Markíza

​Čo sa týka výdavkov na bývanie, ich výšku najviac skresali nízke ceny energií. No a pozitívne správy prichádzajú aj z obchodov. Vyskúšali sme to na našom mininákupe.

​Medziročne najvýraznejšie poklesli ceny mlieka, syrov a vajec, a to až o necelých šesť percent. Na našich troch položkách v nákupnom košíku sme síce ušetrili iba pár centov, no nižšie ceny už ľudia v obchodoch stihli zaznamenať.

Prečítajte si tiež:

Niektoré potraviny zdraželi

Aj keď sa niektoré cenovky v obchodoch hýbu smerom nadol, faktom je, že nie všetky potraviny zlacneli. Nejde však o žiadne dramatické nárasty cien. O približne dva a pol percenta nám zdraželo sladké – napríklad cukor, med, džem alebo čokoláda, čo môže súvisieť s nárastom burzových cien kakaa.

No a nahor išlo aj ovocie, a to o viac ako štyri percentá, ale podražel aj chlieb, ryby a mierne aj mäso. Analytika sme sa pýtali, čo môžeme čakať v obchodoch v najbližších mesiacoch.

„Ceny potravín budú podľa našich predikcií v najbližších mesiacoch na pozitívnej trajektórii, v tom zmysle, že by mohlo dôjsť aj k zlacňovaniu, predovšetkým v tých letných mesiacoch, kde to očakávame predovšetkým v kategóriách ovocia a zeleniny,“ predpovedá analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, ktorý sa venuje analýze makroekonomického vývoja slovenskej ekonomiky.

Zdroj: TV Markíza

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.