Rozruch v parlamente. Opoziční poslanci si ústa prelepili čiernymi páskami a hovoria o konci slobody slova v RTVS

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Návrh nového zákona o STVR koncom apríla schválila vláda. Formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jeho účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) v parlamente uviedla vládny návrh zákona, ktorý má zmeniť RTVS.

Po chvíli sa pred rečnícky pult postavili deviati predstavitelia opozičného poslaneckého klubu Slovensko, vrátane lídra strany Igora Matoviča. Prelepili si ústa čiernymi páskami.

Poslanec Michal Šipoš v rukách držal transparent s nápisom „Koniec slobody slova v RTVS“.

Za ministerku sa postavili poslanci SNS aj Smeru

Ministerka sa po pár prečítaných vetách podpredsedu parlamentu povereného jeho riadením Petra Žigu (Hlas-SD) opýtala, či je v poriadku, že majú opoziční poslanci transparenty a či má pokračovať.

Následne čítala návrh ďalej.

„Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality, a hlavne prejsť k objektivite a spravodlivosti," vyhlásila ministerka.

Po niekoľkých minútach sa za šéfku rezortu kultúry postavili predstavitelia vládnej koalície. Najprv prišiel poslanec Peter Kotlár (SNS), neskôr sa pridal i Rudolf Huliak (SNS). Postupne prichádzali ďalší.

Za ministerkou tak stáli koaliční poslanci a pred ňou tí opoziční. Keď ministerka dočítala, koaliční poslanci jej zatlieskali.

Šimkovičová zdôraznila, že úloha zabezpečiť nové fungovanie súčasného Rozhlasu a televízie Slovenska vyplýva z programového vyhlásenia vlády.

Prečítajte si tiež:

Mimoriadna schôdza

Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k zmenám v Rozhlase a televízii Slovenska  (RTVS), inštitúcia sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

Poslanci v úvode rokovania odsúhlasili, že diskusia k vládnemu návrhu zákona v prvom čítaní bude trvať 24 hodín. Zároveň si zákonodarcovia o hodinu predĺžili rokovací deň, miesto do 19.00 h budú rokovať do 20.00 h. Skrátili si aj obedovú prestávku. Hlasovať o návrhu by mali vo štvrtok (16. 5.) o 17.00 h.

Do diskusie k vládnemu návrhu zákona sa prihlásilo 40 rečníkov. V úvode diskusie predstavila návrh ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Prečítajte si tiež:

Podľa rokovacieho poriadku môžu hocikedy požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov by mali mať možnosť prihlásiť sa zákonodarcovia aj ústne.

Návrh nového zákona o STVR koncom apríla schválila vláda. Formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jeho účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

Predstavitelia koalície argumentovali potrebu zmien neobjektívnosťou verejnoprávnej televízie a rozhlasu či neudržateľnosťou súčasného modelu fungovania. Opozícia, viacero mimovládnych organizácií i vedenie RTVS návrh kritizovali. Hovoria o účelových zmenách.

Pozrite si aj aktuálnu reportáž z Televíznych novín o dianí v parlamente:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.