Vláda na rokovaní v Handlovej. Na projekty v mestách a obciach Hornej Nitry schválila takmer dva milióny eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vládni politici opäť vyrazili do regiónu. Tentoraz rokovali v Handlovej.

V baníckom meste bolo od rána rušno. Časť námestia policajti úplne uzavreli, rokovanie totiž prebiehalo v dome kultúry priamo na námestí. 

Na konkrétne verejnoprospešné projekty, ktoré majú zlepšiť životné podmienky v mestách a obciach okresov Prievidza a Partizánske, vyčlení vláda 1.971.207 eur, 230.000 eur poskytne i na opravu havarijného stavu budovy pavilónu opíc v zoologickej záhrade v Bojniciach. Ďalšie desiatky miliónov alokuje v súvislosti s akčným plánom transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. 

Akčný plán Hornej Nitry

Jednými z hlavných bodov programu bola téma ekonomicko-sociálnej situácie v okresoch Prievidza a Partizánske v kontexte s aktualizáciou Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra.

Kabinet schválil na rok 2024 v súvislosti s podporou útlmu a likvidácie následkov ťažby a zatváraním ťažobných polí uvoľnenie prostriedkov vo výške 5.447.518 eur.

Ďalšie desiatky miliónov eur budú na tento účel alokované v rozpočte Ministerstva hospodárstva SR na roky 2025 - 2027, na rok 2025 vo výške 14.833.235 eur, na rok 2026 vo výške 12.946.559 eur a na rok 2027 vo výške 9.993.363 eur.

Prečítajte si tiež:

Úlohy MIRRI

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR má tiež za úlohu dokončiť do konca aktuálneho roka začaté rokovania s potenciálnymi investormi v regióne, ktorých prevádzky majú vytvoriť vyše 700 nových pracovných miest.

Úlohou pre MIRRI je aj zabezpečiť vyhlásenie výzvy na financovanie strategického projektu Hornonitrianske centrum vzdelania v Prievidzi a projektu Hviezdne vzdelávacie centrum v Partizánskom v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu, opatrenie na podporu neformálneho vzdelávania.

Dopravná infraštruktúra

Spomedzi opatrení, ktoré sa týkajú dopravnej infraštruktúry, vláda uložila ministerstvu dopravy úlohu zabezpečiť do konca júla 2026 projektovú prípravu rekonštrukcie úseku cesty I/9 prechádzajúceho intravilánom mesta Handlová.

Rovnako tak do roku 2028 zabezpečiť projektovú prípravu a realizáciu rekonštrukcie cesty I/9 v úsekoch Dérerov mlyn (hranice Banskobystrického samosprávneho kraja a Trenčianskeho samosprávneho kraja) po mesto Handlová a v úseku Nováky – Dolné Vestenice – Pravotice tak, aby spĺňali parametre cesty I. triedy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.