Politológ: Pokiaľ teraz politici nezachovajú chladnú hlavu, môže to zle dopadnúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Atentát na Roberta Fica. Situácia, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. Politológovia hovoria, že politici naprieč celým politickým spektrom by mali zachovať chladnú hlavu. V opačnom prípade to bude mať na našu už aj tak rozdelenú spoločnosť veľmi negatívne dôsledky.

​Politická scéna je na nohách. Po streľbe na Roberta Fica sa môže zmeniť od základov.

„V prvom rade nastane prekvapenie a zdesenie a potom to bude záležať od zdravotného stavu predsedu vlády a či ešte bude schopný vykonávať svoje funkcie,“ uviedol politológ Jozef Lenč.

Odborník sa obáva, že spoločnosť sa ešte viac rozdelí.

„Spoločnosť sa bude radikalizovať pod vplyvom emócií,“ dodal Lenč s tým, že už z parlamentu vidieť, čo sa tam deje.

Narážal tak na prvotné reakcie poslancov, ktorí ihneď prerušili rokovanie parlamentu a začali si vyčítať, kto za to môže.

Prečítajte si tiež:

​Treba zachovať chladnú hlavu

Politológ Radoslav Štefančík vyzýva politickú scénu k zdržanlivosti.

„V každom prípade to treba odsúdiť, vyšetriť a taktiež by sa mali politici naprieč celým politickým spektrom zamyslieť, či tá arizácia, na ktorej všetky strany žijú, je tá správna cesta, ako túto krajinu spravovať,“ podotkol Štefančík.

Keď nastane opak, môže to podľa neho zle dopadnúť.  

„Pokiaľ politici teraz nezachovajú chladnú hlavu, tak to môže mať mimoriadne negatívne dôsledky a polarizáciu to môže ešte viac prehĺbiť. Ja si však myslím, že toto by mohol byť dôvod, prečo sa zomknúť, a teda spoločne odsúdiť takéto násilie,“ myslí si Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Fico je v ohrození života

Robert Fica postrelili v Handlovej po rokovaní vlády. Podľa očitých svedkoch malo zaznieť viacero výstrelov. Premiéra mali guľky zasiahnuť do brucha a hrude, informácie sa však ešte líšia. Podľa oficiálneho profilu predsedu vlády je Fico život ohrozujúcom stave. Momentálne je v nemocnici v Banskej Bystrici.

„Na R. Fica bol dnes spáchaný atentát. Bol viacnásobne postrelený a aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave. V tomto momente je prevážaný vrtuľníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú,“ zaznelo v stanovisku.

Podľa sociológa je teraz úlohou politikov spoločnosť upokojiť a nevyvolávať ešte väčšie rozdiely:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.