Atentát na Roberta Fica. Tu je prehľad všetkých kľúčových udalostí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenského premiéra Roberta Fica postrelili po rokovaní vlády v Handlovej. Predseda vlády podľa dostupných informácií bojuje o život v nemocnici v Banskej Bystrici. Pripravili sme prehľad udalostí, ktoré nasledovali po atentáte na premiéra.

​Slovensko v stredu pred treťou hodinou popoludní obletela správa, že po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej sa strieľalo. Pred kultúrnym domom bol postrelený premiér Robert Fico.

Hovorca ministerstva Matej Neumann pre TV Markíza krátko na to potvrdil, že na premiéra bol krátko pred 15.00 hod spáchaný atentát.

Očití svedkovia hovorili o tom, že počuli viacero výstrelov. Na záberoch z miesta bolo vidieť, ako ochranka premiéra dvíha zo zeme, nakladá do auta a odváža preč. Útočníka bezprostredne po streľbe spacifikovali.

Prečítajte si tiež:

Boj o život v nemocnici

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo na miesto vrtuľník. Ten transportoval postreleného premiéra do Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde pristál pred 16.00 h. Počas transportu bol Fico pri vedomí.

Informácie o zdravotnom stave premiéra boli spočiatku skreslené. Denník N najprv informoval, že premiér má byť mimo ohrozenia života. 

Na Ficovom profile na Facebooku sa však krátko na to objavil príspevok, ktorý hovorí o tom, že predseda vlády bol viackrát postrelený a je v život ohrozujúcom stave. „Najbližšie hodiny rozhodnú,“ uvádza sa v príspevku.

Denník N o 17:58 zverejnil správu, že Robert Fico je stále na operačnej sále.

Prečítajte si tiež:

Strelcom má byť dôchodca z Levíc

Podľa zistení TV Markíza mal na premiéra strieľať 71-ročný Juraj Cintula z Levíc.

Ide o spisovateľa, ktorý založil literárny klub Dúha a vydal niekoľko zbierok. Na záberoch po streľbe bolo vidieť, ako sedí s putami na zemi a komunikuje s políciou. Prípad si prebrala Národná kriminálna agentúra.

Na sociálnych sieťach sa neskôr objavilo video s útočníkom. „Nesúhlasím s politikou vlády. Zlikvidované masmédiá. Prečo RTVS je napádaná, Mazák je prečo vyhodený z funkcie,“ povedal muž, ktorý strieľal na premiéra. 

Prečítajte si tiež:

Kaliňák pred novinármi

Minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák v stredu ešte pred 20.00 h predstúpil pred novinárov a informoval, že operácia stále prebieha a premiérov stav je mimoriadne vážny.

Dodal, že ďalšie informácie poskytne, keď Ficov stav nebude komplikovaný.

„To, čo sa udialo dnes, je neprekonateľnou jazvou, ktorá nás bude prenasledovať ešte dlhé roky,“ vyhlásil Kaliňák.

Prečítajte si tiež:

V stabilizovanom stave

Pred 23.00 Denník N informoval, že Robert Fico bol po operácii a pri vedomí. Portál Aktuality zároveň uviedol, že premiér by mal byť v stabilizovanom stave.

Podpredseda vlády Tomáš Taraba v rozhovore pre britskú BBC uviedol, že podľa jeho informácií operácia prebehla dobre a Fico už nie je v život ohrozujúcom stave.

Priblížil tiež, že utrpel strelné poranenie brucha, ruky aj stehna a prstov na nohách. 

Stav naďalej vážny

Oficiálnych informácií o zdravotnom stave predsedu vlády bolo veľmi málo. Dôveryhodný zdroj z prostredia nemocnice pre TV Markíza vo štvrtok (16. 5.) ráno uviedol, že ​premiér Robert Fico bol po niekoľkohodinovej náročnej operácii stále v ohrození života.

Lekárom sa podarilo zastaviť krvácanie do brucha s tým, že premiérovi môžu ešte spôsobiť problém lieky na riedenie krvi, ktoré užíva.

Prečítajte si tiež:

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR

Po stredajšom (15. 5.) atentáte na premiéra zasadla vo štvrtok (16. 5.) v Bratislave o 11.00 h mimoriadne Bezpečnostná rada SR. Uskutočnilo sa tiež rokovanie vlády.

Robert Kaliňák mal o 9.00 h ráno tlačový brífing, kde informoval, že Roberta Fica operovali päť hodín. Jeho stav bol stále veľmi vážny, ale podarilo sa ho stabilizovať.

Premiér zostal na oddelení ARO.

Prečítajte si tiež:

Hovoril s ním zvolený prezident

Podľa informácií z prostredia banskobystrickej nemocnice mal Robert Fico podstúpiť ďalší zákrok. Malo ísť o operáciu bedrového kĺbu. 

Vo štvrtok popoludní s Robertom Ficom chvíľu hovoril zvolený prezident Peter Pellegrini. „Musím skonštatovať, že po krátkej návšteve pána premiéra Roberta Fica je jeho zdravotný stav naďalej veľmi vážny. Bolo mi umožnené s ním hovoriť len niekoľko minút. Jeho stav si vyžaduje pokoj a kľud bez vonkajších rušivých vplyvov,“ oznámil budúci prezident.

O možnom prevoze premiéra do Bratislavy môže rozhodnúť odborné nemocničné konzílium v pondelok. Dôležité bude aj rozhodnutie samého predsedu vlády.

Premiéra Roberta Fica vo štvrtok už nečakala ďalšia operácia.

Strelca priviedli do jeho bytu

Atentátnika Juraja Cintulu (71) v piatok ráno elitní policajti priviedli do bytu v Leviciach, v ktorom býval aj so svojou manželkou.

Prečítajte si tiež:

Strelec bol v nepriestrelnej ťažkej balistickej veste a na hlave mal helmu. Štáb TV Markíza bol na mieste a zaznamenal exkluzívne zábery. V byte sa s policajtmi zdržal niekoľko hodín.

Vyšetrovatelia vykonávali domovú prehliadku a kriminalistickí technici zaisťovali stopy. Z bytu vyniesli počítač aj dokumenty.

Chirurgický zákrok

Predseda vlády absolvoval aj chirurgický zákrok, pri ktorom mu lekári odstránili nekrotické tkanivo. Informovala o tom v piatok (17. 5.) popoludní riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková. Jeho zdravotný stav je naďalej vážny.

V sobotu (18. 5.) minister obrany Robert Kaliňák pred budovou nemocnice uviedol, že v Banskej Bystrici sa udialo niekoľko zázrakov vďaka lekárom.

„Neviem nájsť slová vďaky za to, že sa nám darí postupne blížiť k pozitívnej prognóze. Čo je veľmi dôležité, stav umožňuje regeneráciu. Pán premiér je pri vedomí, ale samozrejme, so všetkými tými limitmi, ktoré takéto vážne zranenie reprezentuje,“ vyhlásil Kaliňák.

Prečítajte si tiež:

Atentátnik vo väzbe

Mužovi, ktorý postrelil premiéra, hrozí doživotie. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa stotožnil s návrhom prokurátorky a v sobotu (18. 5.) rozhodol o vzatí obvineného Juraja Cintulu do väzby.

Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková a preventívna väzba.

V nedeľu (19. 5.) Robert Kaliňák uviedol, že premiér „vystúpil z tieňa ohrozenia života“. „Sme všetci o niečo pokojnejší,“ vyhlásil. Stav predsedu vlády je stále vážny.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.