Kto riadi krajinu v prípade neprítomnosti predsedu vlády?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kto dočasne nahradí Roberta Fica? Legislatíva na takúto situáciu pamätá, ale len čiastočne.

Po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica vystala otázka, kto bude riadiť krajinu v jeho neprítomnosti. Podľa politológa slovenská legislatívna na takúto situáciu myslí. Ale len čiastočne.

„V tomto prípade hovorí kompetenčný zákon, že v prípade absencie predsedu vlády ho zastupuje poverený podpredseda vlády,“ uviedol Radoslav Štefančík s tým, že predseda vlády to musí urobiť ústne.

Ak však predseda vlády nie je pri vedomí, nastáva komplikovanejšia situácia. Ústava na to explicitne nemyslí. Vláda je však kolektívny orgán, ktorý funguje aj bez prítomnosti akéhokoľvek jej člena vrátane premiéra.

Prečítajte si tiež:

​Podpredsedovia, ktorých je niekoľko, sa však musia medzi sebou dohodnúť, kto bude predseda vlády počas absencie zastupovať.

„V ústave sa nehovorí ako dlho môže zastupovať podpredseda vlády predsedu vlády. Predpokladám, že to nebude trvať niekoľko mesiacov, možno ani nie týždňov. Pevne veríme, že predseda vlády sa čoskoro zotaví, resp. bude schopný vykonávať svoju funkciu z nemocničného lôžka, prípadne z domu,“ podotkol Štefančík.

V prípade, že predseda vlády nebude môcť dlhodobo vykonávať svoju funkciu, vláda sa môže dobrovoľne rozhodnúť, že podá demisiu. Prezidentka by následne poverila zostavením novej vlády iného člena koalície.

Parlament by následne musel novej vláde vyjadriť podporu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.