Strelec bol osamelý vlk. To, že spácha atentát, sa rozhodol po prezidentských voľbách, informoval minister vnútra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na úrade vlády zasadla Bezpečnostná rada SR. Vláda musí rozhodnúť, kto bude na jej čele, kým bude Robert Fico v nemocnici. Diskutovali aj o stave bezpečnostných zložiek a o samotnom zásahu ochrankárov Roberta Fica. 

Prečítajte si tiež:

Osamelý vlk

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil niekoľko informácií o prípade

„Polícia pracuje iba s jednou verziou útoku. Páchateľ je k dnešnému dňu obvinený z úkladného trestného činu vraždy v štádiu pokusu. Išlo o politicky motivovaný akt. Dôvody sú mediálne informácie, ktorými on disponoval a intenzívne sa venoval politickému dianiu. Konkrétne zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry, zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine, zásah do RTVS a odvolanie predsedu súdnej rady. Tieto dôvody uviedol, prečo nesúhlasí s politikou vlády a prečo sa rozhodol spáchať atentát na predsedu vlády,“ priblížil minister vnútra.

Ďalej pokračoval, že mužove kroky boli akcelerované po prezidentských voľbách, nakoľko s ich výsledkom nebol spokojný. Vtedy sa rozhodol spáchať atentát. Atentátnik nebol členom žiadnej skupiny a bol tzv. osamelý vlk. 

Prečítajte si tiež:

Posilnia ochranu

Minister obrany Robert Kaliňák vyzval občanov a médiá, aby nepolarizovali spoločnosť

„Najväčšou tragédiou uplynulých hodín je, že sme zistili, že nesúhlas iným politickým názorom, nesúhlas s postojmi sa zmenil na úkladnú vraždu. Čo sa musí stať, aby sa v človeku, ktorý pôvodne prezentoval svoje názory ako pacifista, sa stal extrémista, ktorý zoberie do ruky zbraň a úmyselne bez ľútosti chce iného pripraviť o život?“ pýtal sa Kaliňák.

Šutaj Eštok potvrdil, že robia všetko preto, aby bola zachovaná bezpečnosť politikov aj médií. Posilnili ochranu všetkých rizikových skupín, kde by mohla smerovať hrozba. 

„Urobíme všetko preto, aby nedošlo k niečomu podobnému, čomu sme boli svedkom včera,“ vyhlásil minister vnútra.

Prečítajte si tiež:

Situáciu nepodcenili

Šéf rezortu vnútra sa vyjadril aj k bezpečnostnej situácii v Handlovej. Bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní boli podľa Šutaja Eštoka na maximálnej možnej úrovni. 

Prísnejšie opatrenia boli len na rokovaní s ukrajinskými kolegami v Michalovciach. Zlyhanie preto odmieta.

Konkrétne opatrenia prijaté bezpečnostnou radou bude minister vnútra prezentovať neskôr. Zároveň povedal, že zatiaľ neuvažuje o odstúpení z funkcie. 

Ochranky sa zastal aj Kaliňák. Stretávanie sa s občanmi je podľa neho veľmi náročné z bezpečnostného hľadiska. „Osamelý vlk je tá najťažšia úloha pre kohokoľvek. Nevidím dôvod na rezignáciu pána ministra,“ vyhlásil minister obrany.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.