Premiéra ďalšia operácia dnes už nečaká. O možnom prevoze do Bratislavy sa rozhodne v pondelok

Nemocnica v Banskej Bystrici.
Nemocnica v Banskej Bystrici. Zdroj: Profimedia

O možnom prevoze premiéra do Bratislavy môže rozhodnúť odborné nemocničné konzílium v pondelok. Dôležité bude aj rozhodnutie samého predsedu vlády.

Premiéra Roberta Fica vo štvrtok už nečaká ďalšia operácia a zatiaľ ani prevoz do Bratislavy. Informovala o tom riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.

Počas náročnej operácie boli do nemocnice povolaní aj odborníci zo stredoslovenského srdcového ústavu.

Prečítajte si tiež:

Jeho stav je stabilizovaný, no vážny

Robert Fico je v súčasnosti hospitalizovaný na oddelení ARO. Jeho stav je stabilizovaný, no vážny.

Vo štvrtok popoludní s Robertom Ficom chvíľu hovoril zvolený prezident Peter Pellegrini. „Musím skonštatovať, že po krátkej návšteve pána premiéra Roberta Fica je jeho zdravotný stav naďalej veľmi vážny. Bolo mi umožnené s ním hovoriť len niekoľko minút. Jeho stav si vyžaduje pokoj a kľud bez vonkajších rušivých vplyvov,“ oznámil budúci prezident.

O zdravotnom stave premiéra predtým hovoril aj vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák. 

„Nemôžem zatiaľ, bohužiaľ, konštatovať, že vyhrávame alebo že prognóza je pozitívna, pretože rozsah zranení, ktoré boli spôsobené štyrmi strelnými ranami, je natoľko rozsiahly, že odpoveď organizmu bude ešte veľmi náročná,“ povedal.

Operácia bedrového kĺbu

Podľa informácií z prostredia banskobystrickej nemocnice má Robert Fico ešte podstúpiť ďalší zákrok. Má ísť o operáciu bedrového kĺbu. 

​Lekárom sa podľa denníka Pravda podarilo zastaviť krvácanie do brucha s tým, že premiérovi môžu ešte spôsobiť problém lieky na riedenie krvi, ktoré užíva.

Prečítajte si tiež:

Minister podľa svojich slov nemá aktuálne informáciu o potrebe ďalšej reoperácie premiéra. „Tieto riziká tu sú, osobitne pri strelnom poranení, kde kinetická energia toho náboja je obrovská, a v zásade v tomto prípade priebeh toho strelného poranenia bol relatívne netradičný a aj to spôsobilo rozsiahlosť poranenia,“ uviedol.

O zdravotnom stave budú pravidelne informovať

Vzhľadom na vážny stav premiéra sú podľa Kaliňáka jeho možnosti komunikácie obmedzené. „Snažíme sa ho nezaťažovať v tejto chvíli inými ako lekárskymi postupmi,“ doplnil.

O premiéra sa naďalej stará tím Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Minister Kaliňák vyslovil plnú dôveru v lekársky personál, zdravotné sestry, ošetrovateľov, lekárov, operatérov, ktorí nastavujú liečbu tak, aby sa zdravotný stav predsedu vlády mohol zlepšiť. Zároveň poďakoval za podporné správy pre Roberta Fica.

Minister avizoval, že o vývoji Ficovho zdravotného stavu budú pravidelne informovať.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín. Situáciu pred nemocnicou v Banskej Bystrici monitoruje redaktorka TV Markíza Martina Kašiarová:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.