Niektoré opozičné aj koaličné strany pozastavujú kampaň do eurovolieb

Parlament. Ilustračná snímka.
Parlament. Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Strany Smer-SD i Hlas-SD v najbližšom období utlmia svoje aktivity v rámci kampane k voľbám do Európskeho parlamentu (EP). V súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a deklarovanou snahou o upokojenie spoločnosti to uviedli zástupcovia oboch strán, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

"Určite príde k prehodnoteniu intenzity kampane, ale nemyslím si, že by sme zmenili politiku, ktorú sme presadzovali a ktorá je založená na priamej diskusii s občanmi," informoval na tlačovej konferencii Kaliňák.

Prečítajte si tiež:

Eurovoľby sa blížia

Šutaj Eštok rovnako potvrdil utlmenie kampaňových aktivít v Hlase-SD. "Je to aj výzva za Hlas-SD, aby sme na určité obdobie s tou kampaňou prestali, aby sme sa prestali konfrontovať," povedal. Priznal, že jedným z dôvodov utlmenia kampane je aj to, že líder kandidátky Hlasu-SD v eurovoľbách, poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Becík, bol obeťou vyhrážok.

Voľby do EP sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Kandiduje 23 strán a jedna koalícia. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

Rovnako bude postupovať aj strana SaS. V reakcii na útok na premiéra vyzvala na zmier v spoločnosti. Pozastavila aj svoju kampaň pred voľbami do europarlamentu. Akceptovala pozvanie do Prezidentského paláca, kde sa majú stretnúť lídri všetkých parlamentných politických strán. Informoval o tom predseda SaS Branislav Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Polarizácia nikam nevedie. Zastavme to a spravme hrubú čiaru. Takéto Slovensko nikto nechce. Takéto Slovensko nechceme ani my. Nechceme krajinu, kde sa budú strieľať politici alebo iní občania len preto, lebo majú iný názor. Nenávisť bude plodiť iba ďalšiu nenávisť," poznamenal.

Prečítajte si tiež:

Kampaň pozastavuje aj opozícia

Strana zároveň odsúdila výroky niektorých koaličných politikov. "Začali sa neprijateľné osobné útoky, vykrikovanie po chodbách v parlamente, obviňovanie opozície a médií a vyhrážanie sa aj pomstou," podotkol Gröhling. Dané tvrdenia sú podľa jeho slov neakceptovateľné.

SaS opakovane odsúdila útok na premiéra v Handlovej. Existujú podľa nej otázky o postupe bezpečnostných zložiek Úradu pre ochranu ústavných činiteľov či Slovenskej informačnej služby. "Na odpovede je možno skoro, ale otázky sa určite budeme pýtať my alebo aj verejnosť," uzavrel.

Pridalo sa aj Progresívne Slovensko. „Okamžite sme pozastavili kampaň do Európskeho parlamentu, a poskytujeme plnú súčinnosť a spoluprácu politickým partnerom pre upokojenie situácie na Slovensku,“ uviedli progresívci.

Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová poslali politickým stranám odkaz. Pozrite sa, o čo ich žiadajú:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.